Sezer'den Devlet Başkanları Onuruna Akşam Yemeği

Sezer'den Devlet Başkanları Onuruna Akşam Yemeği

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Karadeniz Ekonomik İşbirliği 15 Yıl Zirvesine Katılan Devlet ve Hükümet Başkanları Onuruna Dolmabahçe Sarayı'nda Akşam Yemeği Verdi.

Sezer'den Devlet Başkanları Onuruna Akşam Yemeği

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Karadeniz Ekonomik İşbirliği 15 yıl zirvesine katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna Dolmabahçe Sarayı'nda akşam yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Sezer, yemekte yaptığı konuşmada, ''KEİ kurulduğundan bu yana geçen dönemde, bölgedeki ekonomik işbirliğinin artırılmasını sağlamak yanında, karşıtlık yerine uzlaşma, çekişme yerine işbirliği kültürünün yerleşmesine ortam yaratarak bölgemizde barış ve istikrarın gelişmesine de katkıda bulunmuştur'' dedi.

21. yüzyılın karşılarına ülkelerin tek başına savaşım veremeyeceği ve kayıtsız kalamayacağı karmaşık sorunlar çıkardığına dikkati çeken Sezer, ''Karadeniz bölgesi ülkeleri olarak ne kadar birlik ve dayanışma içinde olursak, 21. yüzyılın getireceği sorunlarla savaşımda ve karşımıza çıkaracağı olanaklardan yararlanmakta o kadar başarılı olacağımıza inanıyoruz'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Sezer, KEİ örgütünün önümüzdeki dönemde Karadeniz bölgesinde barış, istikrar, dostluk ve işbirliği ruhunu daha da ileriye getireceğine inandığını söyledi.

Konuk devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra TBMM Başkanı Bülent Arınç ile çok sayıda davetlinin katıldığı yemeğe, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Viladimir Putin, Moldova Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin ile Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu'nun katılmadığı öğrenildi.