Sezer: ''Başka Ülkelerin Ulusal Çıkarlarını Korumak Zorunda Değiliz''

Sezer: ''Başka Ülkelerin Ulusal Çıkarlarını Korumak Zorunda Değiliz''

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Lübnan'a asker gönderilmesiyle ilgili olarak, ''Her yerde söylüyorum. Başka ülkelerin ulusal çıkarlarını korumak zorunda değiliz. Kendi sorunumuz varken, başkalarının sorununu çözmek bizim görevimiz değil'' dedi.

Sezer: ''Başka Ülkelerin Ulusal Çıkarlarını Korumak Zorunda Değiliz''

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Lübnan'a asker gönderilmesiyle ilgili olarak, ''Her yerde söylüyorum. Başka ülkelerin ulusal çıkarlarını korumak zorunda değiliz. Kendi sorunumuz varken, başkalarının sorununu çözmek bizim görevimiz değil'' dedi.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini Orgeneral İlker Başbuğ'a devretti.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, burada gazetecilerin gündeme ilişkin çeşitli sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Sezer, Lübnan'a asker gönderilmesiyle ilgili sorular üzerine, ''Her yerde söylüyorum. Başka ülkelerin ulusal çıkarlarını korumak zorunda değiliz. Başka ülkelerin güvenlik sorunlarını çözmek bizim görevimiz değil. Kendi sorunumuz varken, başkalarının sorununu çözmek bizim görevimiz değil'' diye konuştu.

Türkiye, Lübnan'a asker göndermezse sanki güçsüz bir devletmiş gibi bir izlenimin yaratılmak istendiğini anlatan Sezer, ''Biz göndermezsek de güçlü devletiz'' dedi.

Bosna-Hersek'te Türk askerinin görev yaptığının anımsatılmasına Sezer, ''O başka şey'' karşılığını verdi.

Lübnan'a asker göndermeyle ilgili diğer soruları yanıtlarken de Sezer, ''Bize kimse destek vermezken, başkasının güvenliğini sağlamak bizim görevimiz değil'' şeklinde konuştu.

Lübnan'a insani yardım yapılmasıyla ilgili olarak ise Sezer, şunları söyledi:

''Evet yapalım, karşı değilim. Ama, BM kararı insani yardımı öngörmüyor. Husumetin durdurulması... Farklı şeyler bunlar. İtalya bile net değil. Biz, karar çıkmadan talip olduk. Olmadık mı?'' dedi.

Lübnan'da Türk askerinin karşılaşabileceği çatışma riskinin anımsatılması üzerine Sezer, ''Görev ortamı belirsiz'' dedi.

Sezer, ABD'nin PKK konusunda atayacağı koordinatörle ilgili soruyu yanıtlarken, ''Kavram doğru. İçeriğini düzeltmek lazım'' diye konuştu. Sezer, bu konudaki tarifin de iyi yapılması gerektiğini söyledi.

Gazetecilerin konuyu tekrar Lübnan'a getirmesi üzerine Sezer, ''Bize 'aferin' deyip sırtımızı sıvazlıyorlar. Biz kendi çıkarlarımızı kendimiz belirleriz'' dedi.

Terör örgütü PKK ile ilgili bir soru üzerine de Sezer, ''Hiçbir ülkenin Türkiye'ye yardım etmediğini'' kaydetti.

Cumhurbaşkanı Sezer, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talebani'nin Türkiye'ye davet edilmesiyle ilgili bir başka soru üzerine, ''Evet doğru. Ben hala güven ortamı oluşmadığını düşünüyorum. Benim adıma başkalarının davet yapmasını uygun bulmuyorum. Ama kim yaparsa yapsın'' dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, gazetelerde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'nın izin verdiği kitaplarla ilgili soruya ise ''Rezalet'' karşılığını verdi.

30 Ağustos itibariyle Genelkurmay Başkanlığı görevini devralacak Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise Lübnan'a asker gönderilmesiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, daha henüz siyasi bir kararın alınıp, kendilerine bildirilmediğini söyledi.

Orgeneral Büyükanıt, varsayımlar üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

''Ne olursa itiraz edeceklerinin'' sorulması üzerine Orgeneral Büyükanıt, şöyle konuştu:

''Bunları çeşitli kurullarda, kurumlarda görüşüyoruz. Görüşülenleri müşterek akılla ortaya koyuyoruz. Türkiye'nin ulusal çıkarları önemli. Olaylara kategorik olarak yaklaşılmamalı. Irak'ta Türkiye savaşmayacaktı. Kimse bize, 'Gel Irak'ta savaş' demedi. Ama kamuoyunda bir hava oluşuyor, bu hava yönetim kademelerini de etkiliyor. Kamuoyuna duyarsız bir kurum olamaz.''

ABD'nin PKK ile mücadele konusunda koordinatör atamasıyla ilgili soruya Orgeneral Büyükanıt, ''Şu anda bir koordinatör ismi dolaşıyor. Bilmediğimiz bir konu. Asker olarak yorum yapmamız mümkün mü? Yorum vermemiz yanlış olur'' karşılığını verdi.