Sezer: "Barışçıl Tutumlar Özendirilmeli"

Sezer: "Barışçıl Tutumlar Özendirilmeli"

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Bölgemizdeki Sorunlar, Giderek Birbiriyle Daha Bağlantılı Nitelik Kazanmaktadır. Bu Genel Ortamı Ağırlaştıracak Girişimlerden Kaçınılması, Barışçıl ve Yapıcı Tutumların Özendirilmesi Gerekmektedir" Dedi.

Sezer:

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Bölgemizdeki sorunlar, giderek birbiriyle daha bağlantılı nitelik kazanmaktadır. Bu genel ortamı ağırlaştıracak girişimlerden kaçınılması, barışçıl ve yapıcı tutumların özendirilmesi gerekmektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek onuruna yemek verdi.

Sezer, Çankaya Köşkündeki akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Mübarek'i ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Doğu Akdeniz'in iki büyük ülkesi olan Türkiye ve Mısır arasındaki ilişkilerin her alanda hızla geliştiği bir dönemin yaşandığını kaydetti.

Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkilerde özellikle son yıllarda siyasal tutumların birbirine yaklaştığını belirten Sezer, ekonomi ve ticaret alanındaki ilişkilerde de önemli açılımların olduğunu söyledi.

Konuşmasında bölgesel sorunlar karşısında işbirliği içinde olunması gerektiğini belirten Sezer, şöyle konuştu:

"Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları temelinde, karşılıklı tanınmış sınırlar içinde İsrail ve Filistin devletlerinin yan yana barış içinde yaşamalarını olanaklı kılacak çabalar, kararlılıkla sürdürülmelidir. Suriye ve Lübnan kanalları da canlandırılarak, Ortadoğu'da kapsamlı barış ve istikrar yönünde adım atılmalıdır."

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek de konuşmasında, Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ve Mısır'ın, geçen iki yıl içinde ilişkilerine yeni bir ivme kazandırmayı başardığını söyledi.

Bölgesel, uluslararası ve ikili konularda işbirliği ve koordinasyon içinde olmanın önemini vurgulayan Mübarek, "Bizi birbirimize yakınlaştıran tarihi ve coğrafi bağlarımız, bugün içinde bulunduğumuz Orta Doğu krizi ve sorunları karşısında daha derin ilişkilere ve yakın işbirliğine girmemizi gerektirmektedir" diye konuştu.

Kaynak: AA