Seyit Battal Gazi Külliyesi ve Hamamının Restorasyonu
Haberler » Yerel » Haber

Seyit Battal Gazi Külliyesi ve Hamamının Restorasyonu

Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, Seyit Battal Gazi Külliyesi ve Hamamının Restorasyonu İçin 5 Milyon YTL Ödenek Çıkarıldığını Söyledi.

Seyit Battal Gazi Külliyesi ve Hamamının Restorasyonu

Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı, Seyit Battal Gazi Külliyesi ve hamamının restorasyonu için 5 milyon YTL ödenek çıkarıldığını söyledi.

Vali Çalışıcı, Vakıflar Bölge Müdürü Hasan Çetinkaya, Seyit Battal Gazi Vakfı Başkanı İlyas Küçükcan, İlçe Kaymakamı Osman Okay, Vakıflar Şube Müdürü Mehmet Karaaslan ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü teknik heyetiyle birlikte külliye ve hamamda 2007 yılı içerisinde yapılması planlanan restorasyon çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulundu.

Kadir Çalışıcı, külliyede 1954 yılından beri bir kayma ve buna bağlı olarak bozulmanın söz konusu olduğunu belirterek, "Burası Seyit Battal Gazi Türbesi değil, Seyit Battal Gazi Külliyesi'dir. Neredeyse Topkapı Sarayı değerinde bir tarihi yapıdır ve bu toprakları bizim yapan tapu mührüdür. Burasını kurtarmak, korumak, restore etmek ve milletimize kazandırmak, tarihimize ve atalarımıza karşı borcumuzdur. Aynı zamanda termal turizme dayalı kültür ve tarih turizminin de en önemli ayağıdır" dedi.

Külliyeyle ilgili hazırlanan projelerin Koruma Kurulu'nca kabul edildiğini ve 5 milyon YTL ödenek çıkarıldığını kaydeden Vali Çalışıcı, "Seyit Battal Gazi Vakfı, Seyitgazililer, Seyitgazi kaymakamlığım ve ben de şahsım olarak bu ecdat yadigarı güzel külliyenin ele alınması konusunda çok gayret sarf ettik. Korunması ve kurtarılması hususunda çok feryat figan edildi. Ancak, kısmet bugüneymiş. İnşallah, çalışmalar 2007 Nisan ayından itibaren başlayacak. Ümit ederim, kısa zamanda bitirilir. Bu güzel külliye kurtulur ve Türk kültür ve turizmine uzun yıllar hizmet verir. Eskişehir kültür ve turizmine de çok değerli katkıları olacaktır" diye konuştu.

Kadir Çalışıcı, külliyenin restorasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti.

(OÖ-SN-SN-Y)