Seyhan Kaymakamı: 28 Şubat Öyle Bir Günde Hortlayan Bir Şey Değil

Seyhan Kaymakamı: 28 Şubat Öyle Bir Günde Hortlayan Bir Şey Değil

Adana'nın metropol İlçesi Seyhan Kaymakamı Ahmet Çınar, Kuran Kursu toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada 28 Şubat sürecini anlattı.

Seyhan Kaymakamı: 28 Şubat Öyle Bir Günde Hortlayan Bir Şey Değil

Adana'nın metropol İlçesi Seyhan Kaymakamı Ahmet Çınar, Kuran Kursu toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada 28 Şubat sürecini anlattı. Çınar, o dönemde insanların masasına konulan rakıyı içip içmediğinin kaydının tutulduğunu belirterek, "Rakı içmiyorsa 'işte bu öyle' diyorlardı. 28 Şubat öyle bir günde hortlamadı. Onlarca yıllık sürecin azgınlaşmış haliydi" dedi.

Seyhan Kültür Merkezi'nde 48 yeni Kuran Kursu'nun toplu açılış töreni yapıldı. Törene Seyhan Kaymakamı Ahmet Çınar, Adana İl Müftü Vekili Kemal Aydoğan, Seyhan Müftüsü Halil Uzun, çevre ilçe müftüleri, Kuran Kursu öğrencileri ile birlikte yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Sabancı Merkez Camisi din görevlisi Mesut Harun Aytekin'in okuduğu Kuran-ı Kerimle başlayan törende toplu açılışı yapılması planlanan 48 Kur'an Kursu'nun sinevizyon gösterimi yapıldı.

Törende bir konuşma yapan Seyhan Kaymakamı Ahmet Çınar, özellikle 28 Şubat dönemi sürecine değindi. O dönemde Mardin'in Dargeçit İlçesi'nde görevli olduğunu hatırlatan Kaymakam Çınar, "Öyle dönemler geçirdik ki bir adam cemiyete gidip selamün aleyküm diyorsa kaydı tutuluyordu. Cuma namazına gidiyor mu gitmiyor mu diye kaydı tutuluyordu. Sofraya konulan rakıyı içiyor mu içmiyor mu diye birileri gözetliyordu. Özellikle birileri vardı içmiyorsa kayda alınıyordu. Modern bir görüntü çizseniz de rakıyı içmiyorsanız 'işte bu öyle' diyorlardı" diye konuştu.

ONLARCA YILLIK SÜRECİN AZGINLAŞMIŞ HALİ

O dönemde binlerce kız öğrencinin okula gidemediğini vurgulayan Çınar, sözlerine şöyle devam etti:

"Şu cehalete bakın, 'sen üniversiteye gitme' diyorlardı. Allah öyle emretmiş o da ona inanmış problem ne o zaman. Cehalete mahkum ediyorsun. Okullardan atıldılar, peki bu yaptığını doğru kabul edelim erkekler ne olacak. Doldurdun erkekleri üniversitelere ve ayrımcılık yaptın. İşte bunun gibi bir yığın iş. Her insanın bir mizacı var. O dönemlerde Mardin'de görevliydim, orada küçük kızlar bile başörtüsüyle okula gönderiliyordu. Aksi takdirde okula gönderilmiyordu. Çok sayıda başörtülü öğretmenimiz vardı, bir gün 'işi bırakacağız' dedi. O dönem tabi riskli bir şeydi kaydı kuydu vardı. 'Kimse işi bırakmayacak' dedik. Kimseye eyvallah edecek halimiz yok. Cenab-ı Allah'ın emri ortada. Bunun gibi çok işler oldu. Bir de denetimler vardı, jandarma, polis, milli eğitim müdürleri. Her ay rutin olarak Kuran kurslarını denetlerlerdi. Orda ne bulacaksınız Kuran-ı Kerim'den başka. Böyle günler yaşadık. 28 Şubat öyle bir günde ortaya çıkan bir şey değil. Hortlayan bir şey değil. Onlarca yıl süren bir sürecin azgınlaşmış halidir. Birilerin keyfine göre hareket edecek halimiz yoktu."

Konuşmalardan sonra Kuran kurslarının toplu açılışı gerçekleştirildi. - Adana