Seyhan Belediye Başkanı Öztürk: "Gençlere Biz de Güvenmeliyiz"

Seyhan Belediye Başkanı Öztürk: "Gençlere Biz de Güvenmeliyiz"

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, "Büyük Atatürk'ün Güvendiği Gençlere Biz de Güvenmeliyiz" Dedi.

Seyhan Belediye Başkanı Öztürk:

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, "Büyük Atatürk'ün güvendiği gençlere biz de güvenmeliyiz" dedi.

Öztürk, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak amacıyla Anadolu'ya ayak bastığı gün olan 19 Mayıs'ın yıldönümlerini bayram olarak geleceğin emanetçileri gençlere armağan ettiğini hatırlattı.

Cumhuriyetin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk gençliğine her zaman güvendiğini kaydeden Öztürk, "19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızın resmen başladığı gündür. 1. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile İstanbul'dan Samsun'a hareket etti. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ulaştı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı. Çetin mücadeleler sonunda ülkemiz yabancı işgalinden kurtarıldı. 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a varış tarihi olan 19 Mayıs Atatürk'ün isteği üzerine 'Gençlik ve Spor Bayramı' olarak kutlanmaktadır" dedi.

Atatürk'ün Türk gençliğine hep güvendiğini vurgulayan Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, "O Türkiye'nin geleceğini gençlerin eline bırakmaya çekinmedi. Gençliğe emanet ettiği bu önemli görevi büyük nutkunda şöyle dile getirdi: "Ey Türk Gençliği; Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir."