Seviye Tespit Sınavında Dil Sorusu da Olacak

Seviye Tespit Sınavında Dil Sorusu da Olacak

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Oks Yerine 6, 7 ve 8. Sınıflar Sonunda Seviye Tespit Sınavı Yapacağız ve Bu Sınavlarda, Dil Sorusu da Olacak" Dedi.

Seviye Tespit Sınavında Dil Sorusu da Olacak

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "OKS yerine 6, 7 ve 8. sınıflar sonunda seviye tespit sınavı yapacağız ve bu sınavlarda, dil sorusu da olacak" dedi.

Çelik, AK Parti Bursa Gençlik Kolları'nın düzenlediği "Genç Liderlik Semineri"nde yaptığı konuşmada, günümüzün en büyük zenginlik kaynağının bilgi olduğunu belirterek, bu nedenle eğitimde, yabancı dil ve bilişim teknolojisini ön plana çıkardıklarını söyledi.

Öğrencilere 4'üncü sınıftan itibaren İngilizce eğitimi verildiğine işaret eden Çelik, ''Buna karşılık, öğrenciler İngilizce öğrenemiyor. OKS'de İngilizce soru sorulmuyor, sınavda çıkmayan her dersi de öğrenci, kendisi için değersiz bir yük olarak kabul ediyor. ÖSS'de de durum aynı. Öğrenci, ÖSS'ye dil alanından girmiyorsa gereksiz olduğunu düşünüyor. Ne çalışacak öğrenci; aşağıdakilerden hangisi yanlıştır, farklıdır. Neredeyse, 'Aşağıdakilerden hangisi aşağıdadır' diyecekler. Tost yiyen, test çözen bir nesil verdik" diye konuştu.

Çelik, bu nedenle OKS'yi 2008-2009 öğretim yılında kaldıracaklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"OKS yerine 6, 7 ve 8. sınıflar sonunda seviye tespit sınavı yapacağız ve bu sınavlarda, dil sorusu da olacak. Bu sınavlardan aldığı puan, bir üst liseye geçtiği zaman bir bölümünü teşkil edecek. Diğer bölümü, kendini ifade etme sanatı. Öğrencide, resim, beden eğitimi ve müzik kabiliyetini ölçemiyoruz. Biz çocukların bilgisini ölçüyoruz ama becerisini asla ölçemiyoruz. Onun için beceriksiz bir nesil ortaya çıkarıyoruz."

ÖSS ile ilgili olarak Yüksek Öğretim Yasası'nda değişiklik yapılması gerektiğini vurgulayan Çelik, ''Bu değişikliğin bugün olmaması, yarın olmayacağı anlamına gelmiyor. Bunun da günü ve sırası geldiği zaman yapılması lazım çünkü, yüksek öğretim giriş sınavları da orta öğretimimizi felç etmiştir" dedi.