Sevigen'den Van'daki Toplu Tecavüzle İlgili Araştırma Önergesi
Haberler » Güncel » Haber

Sevigen'den Van'daki Toplu Tecavüzle İlgili Araştırma Önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Van'ın Erciş İlçesinde Yaşanan Toplu Tecavüzle İlgili Meclis Araştırma Önergesi Verdi.

Sevigen'den Van'daki Toplu Tecavüzle İlgili Araştırma Önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Van'ın Erciş İlçesinde yaşanan toplu tecavüzle ilgili Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Sevigen, Meclis Başkanlığı'na sunduğu Araştırma önergesinin gerekçesinde, henüz Siirt ve Manisa'daki çocuklara yönelik tecavüz skandalları tartışılırken bir başka benzer olayın da Van'ın Erciş ilçesinde yaşandığını söyledi. Erciş Kız Meslek Lisesi'nde okuyan 15 yaşındaki bir kız çocuğunun, Erciş Belediyesi'nde zabıta olarak çalıştığı iddia edilen Ö.A. isimli şahıs tarafından tehdit ve şantajla defalarca tecavüze uğradığı ve bu zabıta memuru tarafından başka kişilere de para karşılığında pazarlandığının ortaya çıktığı belirtilen gerekçede şöyle denildi:

"Türkiye son yıllarda benzer olaylara sık sık sahne olmakta, son olarak Siirt'te, Manisa'da yaşanan tecavüz olayların izleri silinmeden başka şehirlerden de aynı haberler gelmektedir. Sadece basına yansıyan bu olaylar bile göstermektedir ki ortada ciddi bir fuhuş şebekesi vardır. Çocuklar ne devlet güvencesi altında ne de korumasında, aciz ve savunmasız bırakılmaktadır. Çocuklara karşı artan cinsel istismar olaylarının önüne geçmek, engellemek için kapsamlı ve ciddi bir çalışma yapılması, sorumluların ortaya çıkarılması, alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz."(ANKA)

(EG/ÖMR)