Sevgilinin Tazminat Ödemesi Aldatmayı Azaltabilir mi

Sevgilinin Tazminat Ödemesi Aldatmayı Azaltabilir mi

Yargıtay 4'üncü Hukuk Dairesi'nin Evli Erkeğin Eşini Başka Bir Kadınla Aldatması Halinde Sevgiliyi de Tazminata Çarptırması "Aldatmayı Azaltır mı" Sorusunu Gündeme Getirdi.

Sevgilinin Tazminat Ödemesi Aldatmayı Azaltabilir mi
14.03.2009 02:15 | Son Güncelleme: 14.03.2009 02:15

Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nin evli erkeğin eşini başka bir kadınla aldatması halinde sevgiliyi de tazminata çarptırması "aldatmayı azaltır mı" sorusunu gündeme getirdi.

Kadın milletvekilleri cezanın aldatmayı azaltabileceğine işaret ettiler:

Güldal Akşit (AKP, hukukçu): Aldatılan eş açısından bir yaranın sarılması bakımından doğru bir karar. Bu tür kararların amacı toplumda caydırıcı olmasını sağlamaktır.

Ayla Akad Ata (DTP, hukukçu): Benim baktığım davalarda 45 yaşındaki kadınlar, eşinin birlikte olduğu 20-25 yaşındaki kadınları da mağdur görüyor ve davacı olmuyordu. Ama ben aldatılan kadının yanındayım.

Canan Arıtman (CHP): Evlilik devam ederken aldatmak kabul edilebilir değildir. Aldatma tek kişiyle yapılmadığı için, hukuki mantık buradaki cezanın eylemi gerçekleştiren tüm kişilere eşit olarak yöneltilmesi gereğini doğuruyor.

Jale Ağırbaş (DSP): Hakkı yenen kadınlar adına doğru bir karar. Biraz çekince yaratır.

Alev Dedegil (TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı): Cezada eşitlik gibi olmuş. Para cezasının bu konuda çok etkili olacağını sanmıyorum.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title