Seul: Kuzey Kore'nin Nükleer Denemesi
Haberler » Dünya » Seul: Kuzey Kore'nin Nükleer Denemesi - Haberler

Seul: Kuzey Kore'nin Nükleer Denemesi

Kuzey Koreli Bir Yetkili, Ülkenin Nükleer Denemesinin, ABD ile Müzakereler Gerçekleştirme Niyetinin Bir Göstergesi Olduğunu İfade Ederek, Durum Düzelmezse Ülkenin Nükleer Başlıklı Füze Fırlatabileceğini Belirtti.

Seul: Kuzey Kore'nin Nükleer Denemesi

Kuzey Koreli bir yetkili, ülkenin nükleer denemesinin, ABD ile müzakereler gerçekleştirme niyetinin bir göstergesi olduğunu ifade ederek, durum düzelmezse ülkenin nükleer başlıklı füze fırlatabileceğini belirtti.


Güney Kore'nin Yonhap Ajansı'nın verdiği haberde, ismi belirtilmeyen Kuzey Koreli bir yetkilinin Pekin'de yaptığı açıklamada, "Umarız, nükleer bir füze ateşlememiz gibi üzüntülü bir olaydan önce durum düzeltilir. Bu ABD'nin nasıl tepki gösterdiğine bağlı" diye konuştuğunu bildirdi. Kuzey Kore'nin yönetimi için güvenlik istediğini belirten yetkili, Pazartesi günü yapıldığı açıklanan nükleer denemeyi, ABD ile müzakereler gerçekleştirme niyetinin bir göstergesi olarak tanımladı. Yetkili, "Politik ve diplomatik açıdan, bu ABD ile müzakere masasında yüzleşme niyetimizin bir ifadesiydi" diye kaydetti. Yetkili ayrıca, yalnızca ABD uygun önlemler aldığı takdirde, Kuzey Kore'nin nükleer programını durdurmaya ve 6'lı görüşmelerin tekrar başlatılmasına hazır olduğunu ekledi. Birleşmiş Milletler'in olası yaptırımlarına da değinen Kuzey Koreli yetkili, "Kaybedecek bir şeyimiz yok. Yaptırımlar çözüm olmayacak" diye bildirdi.


Kuzey Kore'nin nükleer programının görüşüldüğü 6'lı grup; ABD, Rusya, Çin, Japonya, Kuzey ve Güney Kore'den oluşuyor. Görüşmelerde, ekonomik ve diplomatik mükafatlar karşılıklığında, Kuzey Kore'nin nükleer silah programını durdurması amaçlanıyordu. Ancak Kuzey Kore geçen Kasım ayında görüşmeleri terk etmiş ve Washington ile ikili-direkt müzakereler talep etmişti.

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler