Serka'nın Tanıtım Turu Iğdır'da Son Buldu
Haberler » Yerel » Serka'nın Tanıtım Turu Iğdır'da Son Buldu - Haberler

Serka'nın Tanıtım Turu Iğdır'da Son Buldu

Serhat Kalkınma Ajansı'nın (SERKA) düzenlediği ve Kars'ın Sarıkamış ilçesinde start alan 'Tanıtım Turu' programı Iğdır'da son buldu.

Serka'nın Tanıtım Turu Iğdır'da Son Buldu

Serhat Kalkınma Ajansı'nın (SERKA) düzenlediği ve 'ın ilçesinde start alan 'Tanıtım Turu' programı 'da son buldu.

Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı bölgesine; 'nin çeşitli illerinden görev yapan gazeteci-yazar ve seyahat acentelerinin yetkilileri için planlanan "Tanıtım Turu" programı, Iğdır'da verilen öğle yemeğinin ardından son buldu. Yemeğin ardından "Tanıtım Turu" programına katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İşler Sorumlu Ece Yiğit ve Yazar Buket Uzuner'e ve katılımcılara Iğdır'ın tanıtımı ile ilgili kitap ve broşürler içerikli paketler takdim edildi. Burada bir konuşma yapan Iğdır Kültür ve Turizm İl Müdür Osman Engindeniz;

SERKA'nın düzenlediği turizm tanıtım faaliyetleri içeren "Tanıtım Turu" çalışmasının bölgenin ve Iğdır'ın tanıtımı için çok önemli olduğunu söyledi. Engindeniz, "Türkiye'nin çeşitli ileriden gelen siz değerli gazeteci ve turizm acenteleri temsilcilerini ağırlamaktan son derece onur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Iğdır'ın doğal güzelliğini, tarihini, kültürünü bir nebzede olsa sizlere tanıttık. Sizlerinde gördüğünüz üzere Ağrı Dağı eteklerin Aras Nehri ile üç sınır ülkeden ayrılmış Iğdır'ımızı gerek coğrafik, gerek iklimsel, gerek ise bölgenin nadide iklimine sahip olan bir ilimizdir" dedi.

İstanbul'dan ikamet eden Balkan Türk'ü bir gencin Iğdır'da askerliğini yaptığı sürede Iğdırlı bir kıza aşık olduğunu 'Kumral Ada Mavi Tuna' kitabında yer verdiğini anlatan Yazar Buket Uzuner ise, "Iğdırlı ve Bulgaristan göçmeni eşin iki çocuklarının ismi Aras ve Tuna'dır. Aras annesinden dolayı Iğdır'ın birçok yemeğini bildiğini bana bahsetmişti. Onun anlattığı yöresel yemekleri burada yedik ve kendisini buradan Aras Nehri yanında yad ettik" şeklinde konuştu.

Tur hakkında bilgi veren SERKA Planlama Birim Başkanı Uğur Çalışkan da, "29 Kasım Sarıkamış'tan start verdiğimiz ve Türkiye'nin çeşitli ilerinden görev yapan 45 kişilik gazeteci-yazar ve seyahat acentelerinin yetkilileri için planladığımız gezi turunda; Sarıkamış Kayak Tesisleri'ni, Ardahan Şeytan Kalesi, Kars Ani Harabeleri'ni ve Ağrı İshak Paşa Sarayı'nı tanıttık. Son olarak Iğdır'da son bulan dört günlük gezimize katılan konuklarımızı bugün Iğdır Havaalanı'ndan yolcu edeceğiz" şeklinde konuştu. - IĞDIR

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler