Serimya'da 197 Okuldan 800 Öğrenci Yarıştı

Serimya'da 197 Okuldan 800 Öğrenci Yarıştı

Denizli'de 7 Yıldır Bölgesel Olarak Düzenlenen Servergazi İlköğretim Okullar Arası Matematik Yarışması (Serimya) Bu Yıl İlk Kez Ulusal Düzeyde Yapıldı. Okulun Konferans Salonundaki Yarışmaya Otuz İlin 197 Okulundan 800 Öğrenci Katıldı.

02.05.2010 15:31 | Son Güncelleme: 02.05.2010 15:31
Serimya'da 197 Okuldan 800 Öğrenci Yarıştı

Denizli'de 7 yıldır bölgesel olarak düzenlenen Servergazi İlköğretim Okullar Arası Matematik Yarışması (SERİMYA) bu yıl ilk kez ulusal düzeyde yapıldı.

Okulun konferans salonundaki yarışmaya otuz ilin 197 okulundan 800 öğrenci katıldı.

SERİMYA'da Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yarışmalarına uygun 35 olimpiyat sorusunun cevaplandırılması için öğrencilere 150 dakika süre verildi.

Yarışma sonrası İzmir Bornova Yamanlar Özyurt İlköğretim Okulu öğrencisi Osman Akar birinci, Kocaeli Erkul İlköğretim Okulu'ndan Hami Karadeniz ikinci, İzmir Bozyaka Yamanlar İlköğretim Okulu'ndan Cihan Yıldırım üçüncü oldu.

Yarışmanın ödül törenine Denizli Vali Yardımcısı Abdullah Acar, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, Denizli Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve diğer protokol üyeleriyle veliler katıldı.

Özel Servergazi Liseleri Matematik Zümresi Başkanı İsmail Tecimen, matematiğin her geçen gün bilim dünyasında öneminin artması paralel olarak bu tür yarışmaların öneminin arttığını söyledi. Tecimen, gençlerin bu yarışmaların etkisiyle matematiğe yöneldiğini belirtti.

Okul Müdürü Zeki Göçer ise, SERİMYA'ya Türkiye'nin 4 bir köşesinden öğrencilerin katıldığını bu yıl Azerbaycan'dan bir öğrenci grubunun da geldiğini kaydetti.

Göçer, "Matematik çok önemli bir dal. Gençlerin matematiğe ilgi duymaları gerekiyor. Basın-yayından edindiğimiz izlenimlerden hareketle gençlerin başı boş olması onların farklı alanlara yönlenmelerine neden olmaktadır. Bu tür yarışmaların bu boşluğu doldurması adına büyük önem arz ediyor." dedi.

Ödül töreninde "Yetenek Sizsiniz" programında Türkiye 1.'si olan Bilal Avcı ve Uğur Karameşe ikilisinin gösterisi ilgiyle izlendi.

Yarışmada başarılı olan öğrenci ve öğretmenlere ödül ve plaketleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Servergazi Eğitim Kurumları'nın üyesi olan Özel Servergazi İlköğretim Okulu, şartname gereği yarışmaya katılmadı.

Kaynak: CHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title