Serik'te kaliteli tarım için çiftçiler bilinçlendiriliyor

Antalya'nın Serik ilçesinde Tarım İlçe Müdürlüğü çiftçilere yönelik eğitim faaliyetlerine hız verdi. Gebiz ve Abdurrahmanlar beldesi ile Töngüçlü, Yumaklar ve Aşağıoba köylerinde nar, zeytin ve domates yetiştiriciliği, hasadı, hastalık ve zararlıları ile mücadele konularında eğitim ve bilgilendirme çalışması yapıldı.

Serik'te kaliteli tarım için çiftçiler bilinçlendiriliyor

Antalya'nın Serik ilçesinde Tarım İlçe Müdürlüğü çiftçilere yönelik eğitim faaliyetlerine hız verdi. Gebiz ve Abdurrahmanlar beldesi ile Töngüçlü, Yumaklar ve Aşağıoba köylerinde nar, zeytin ve domates yetiştiriciliği, hasadı, hastalık ve zararlıları ile mücadele konularında eğitim ve bilgilendirme çalışması yapıldı. Önümüzdeki iki aylık dönemde birçok köyde üretim potansiyeli doğrultusunda eğitimlerin devam edeceğini belirten Tarım İlçe Müdürü Mustafa Çömezoğlu, "Önümüzdeki dönemlerde tarımsal sorunları yerinde çözüme kavuşturmayı ve top yekûn bir kalkınmayı hedeflemekteyiz." dedi.

İlçe Tarım Müdürlüğü'nün yapmış olduğu eğitim çalışmalarına köy muhtarları da katıldı. Konunun uzmanı mühendis ve veteriner hekimler tarafından üreticilere, tarımsal desteklemeler, hayvancılık, domates yetiştiriciliği, iyi tarım uygulamaları, toprak tahlilleri, tarım sigortası, sağlıklı beslenme, özellikle zeytin ve nar yetiştiriciliği, hasat ve değerlendirilmesi konusunda bilgi verildi. Kadın çiftçilere ise, salamura zeytin ve peynir yapımı anlatıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından uygulanan TAR-GEL projesi kapsamında 10 köyden sorumlu veteriner ve ziraat mühendislerinin hizmet vermeye başladığını da dile getiren Çömezoğlu, teşvik sayesinde üretici ile planlı eğitim çalışmaları yapılabildiğini belirtti. İstihdam edilen veteriner ve ziraat mühendislerine gerekli teknik donanımın sağlanmasıyla birlikte üreticilerin bundan böyle bilgi almak ve destek müracaatları için Tarım Müdürlüğü'ne gelmelerine ihtiyaç kalmayacağı belirtildi. Çömezoğlu, "Yeni sözleşmeli personellerinde göreve başlamasıyla bu arkadaşlarımızı ihtiyacı olan bilgisayar ve internet ortamına kavuşturduğumuz zaman çiftçimiz, destekleme müracaatlarınızı bu bürolara yapacaklar." diye konuştu.

Kaynak: CHA