Serhat Kars Otobüs İşletmeciliği Hizmet Girdi
Haberler » Güncel » Haber

Serhat Kars Otobüs İşletmeciliği Hizmet Girdi

Kars'ta, Uluslararası Serhat Kars Otobüs İşletmeciliği Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı. Açılışa Katılan Vali Ahmet Kara, Girişimcileri Kutlayarak Özellikle de Uluslararası Yolcu Taşımacılığına Önem Vermelerini ve Turizm Şirketleriyle Bağlantılı Olmalarını İstedi.

Serhat Kars Otobüs İşletmeciliği Hizmet Girdi

Kars'ta, Uluslararası Serhat Kars Otobüs İşletmeciliği düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışa katılan Vali Ahmet Kara, girişimcileri kutlayarak özellikle de uluslararası yolcu taşımacılığına önem vermelerini ve turizm şirketleriyle bağlantılı olmalarını istedi.

Tören öncesi konuşma yapan Vali Ahmet Kara, karayolları taşımacılığının önemine değindi. Kara, "İçinde bulunduğumuz hafta Karayolları Trafik Haftası. Bu haftanın içinde de siz birleşerek bir uluslararası ve şehirlerarası yolcu taşıma için Serhat Kars Yolcu Taşıma Kooperatifi'ni kurdunuz ve gücünüzü birleştirdiniz." dedi.

Selçuklu ve Osmanlıların özellikle de Selçukluların yollar üzerinde yaptırdıkları kervansarayların karayolu taşımacılığı ile alakalı olduğunun altını çizen Vali Kara, "O kervansaraylar karayolları üzerinde yaya yoluyla her 6 saatte bir mesafeyle yapılmıştır. Ve orada yolcular 3 güne kadar bedava dinlenirdi. 3 günü aşan misafirlerden de ücret alınırdı. Yani o dönem onlar mola turizmiydi. Selçuklular döneminde bu kervansarayları devlet dinlenme amacıyla yapıyordu." diye anlattı.

Son yıllarda hava yollarında ve demiryollarındaki gelişmeler nedeniyle karayollarının biraz daha zora düştüğünü dile getiren Vali Kara, "Dünyanın hangi sektöründe olursanız olun, nüfus artığına göre, dünya kaynakları da sabit kaldığına göre, dünyayı büyütemediğimize göre, dolayısıyla her geçen gün şartlar zorlaşacaktır. Uluslararası taşımacılığı hafife almayın. Uluslararası yolcu veya yük taşımacılığı bugün en önemli sektörlerden biri haline gelmiştir." diye konuştu. Vali Kara, turizm sektörlerinin önemine de vurgu yaparak, "Bu tür faaliyetlerinizde mutlaka turizm sektörleriyle bağlantılı olun. Bu sektör dünyada çok yaygın bir sektör." ifadelerini kullandı.

İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, Serhat Kars Otobüs İşletmeciliği'nin 24 otobüsle hizmet hayatına başladığını söyledi. Yağcı, sermaye birleşiminin önemine değinerek, bunu başarabilmenin ve hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Yağcı, bugüne kadar Kars'ta sermaye birleşiminin olmadığından da dert yanarak, bunu kırmış olmanın ayrıcalığını yaşıyor olmalarının ayrı bir sevinç oluşturduğuna dikkat çekti.

Konuşmalardan sonra dualar okunup kurbanların kesilmesiyle hem otobüslerin hem de yazıhanenin açılışı gerçekleştirildi. Açılışla birlikte davullu-zurnalı halaylar çekildi. Ardından da firma yetkilileri ve firma çalışanları hatıra fotoğrafı çektirdi. Açılışa Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Şoförler ve Otomobilciler Oda Başkanı Kıyas Alp, daire amirleri ve davetliler katıldı.