Dolar 3,93 Lirayı Aştı, Euro 4,82 Liranın Üzerinde

Fed'in bu hafta yapacağı toplantı öncesinde gücünü koruyan dolar, yeni haftaya 3,93 liranın üzerinde başlarken geçen hafta 4,83 lira ile rekor kıran euro da 4,82 liranın üzerinde dengelendi.

Küresel gelişmeler ve jeopolitik risklerle dolar erken işlemlerde 3.9348 liraya yükseldikten sonra 3.93 - 3.94 lira aralığında hareket etmeye başladı. Dolar, geçen 21 Kasım'da 3.9622 lira ile tarihi rekor düzeye çıkmıştı. Euro da erken işlemlerde 4.8281 liraya kadar yükseldikten sonra 4,82 - 4.83 lira aralığında hareket etmeye başladı.

CARİ AÇIK TEDİRGİNLİK YARATTI

Global olarak ABD'de faiz artışlarının hızlanacağına ilişkin endişeler piyasada baskı yaratırken, içeride ise jeopolitik gelişmeler ve yüksek gelen cari açığın yarattığı tedirginlikler kurun yüksek kalmasına neden oluyor.

"İNİŞ ÇIKIŞLAR OLABİLİR"

Reuters'a konuşan bankacılar "bozulan yabancı algısı" sonrası başta tahvil ve ardından döviz piyasasında yaşanan yabancı kaynaklı satışların devam edip etmeyeceğinin önümüzdeki haftalarda yakından takip edilmeye devam edeceğini belirtiyor.

Öte yandan ekonomi yetkilileri ise dalgalı kur politikasında iniş çıkışların olabileceğini ancak Türkiye'nin makro gerçekleşmelerinin mevcut seviyeleri ve hareketliliği yansıtmadığını belirtiyorlar.

Kaynak: AA