Sera kazılan çukurda tarihi mozaik bulundu

Sera kazılan çukurda tarihi mozaik bulundu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Kadıoğlu köyünde, bir vatandaşın evinin önüne sera kurarken kazdığı çukurda tarihi mozaik bulundu. Jandarma ve köylüler tarihi eserin çevresine gün boyu nöbet tutuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgede detaylı bir kazı ve sondaj çalışması başlatmaya hazırlanıyor. Bulunan mozağikin Gaziantep'in dünyaca ünlü "Çingene Kızı" adlı mozaiğe benzemesi dikkat çekti.

Sera kazılan çukurda tarihi mozaik bulundu

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Kadıoğlu köyünde, bir vatandaşın evinin önüne sera kurarken kazdığı çukurda tarihi mozaik bulundu. Jandarma ve köylüler tarihi eserin çevresine gün boyu nöbet tutuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bölgede detaylı bir kazı ve sondaj çalışması başlatmaya hazırlanıyor. Bulunan mozağikin Gaziantep'in dünyaca ünlü "Çingene Kızı" adlı mozaiğe benzemesi dikkat çekti.

Kadıoğlu köyünde yaşayan ve maden ocaklarından emekli 63 yaşındaki Nizamettin Oral, evinin önündeki bahçeye cuma günü sera yapmaya başladı. Sera direklerini çakarken sert bir cisimle karşılaşması üzerine şüphelenen Oral, serayı tamamladıktan sonra direklerin batmadığı yerleri kazmaya başladı. Yaklaşık 2 metre derine inince gözlerine inanamayan Nizamettin Oral, orijinal rengini koruyan tarihi mozaikle karşılaştı. Jandarmaya haber veren emekli madenci, tarihi eseri koruma altına aldırdı.

Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Hakan Aksel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap, Çaycuma Kaymakamı İsmail Kaygısız ve Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen tarihi eseri incelemek üzere bölgeye geldi.

Sera sahibi Nizamettin Oral'dan bilgi alan Vali Erkmen, bahçe sahibi Oral ve köy sakinlerinden fırsatçılara karşı dikkatli olmalarını istedi.

Bunun üzerine söze giren sera sahibi Oral'ın, tarihi eseri tek başına korumaktan endişe ettiğini dile getirerek, "Sabah namazına kadar uyumuyorum. Allah korusun bunu birisi şöyle eşelese, asarlar beni! Samimi konuşuyorum. Yani bin tane adama değer şu eser Sayın Valim." demesi gülüşmelere neden oldu.

SERACI ORAL: "ALLAH ÜLKEMİZE BU SERVETİ VERDİ"

Bahçe sahibi Nizamettin Oral, mozağiki bulma macerasını, "Tabii benim seram olmadığı için sera yapma merakım vardı. Seranın uçmaması için 1 metre derinliğinde kazık çakmaya başladım. Kazıkları çakarken 3-4 tanesi aşağıya inmedi. Ben tabi seramı yapmaya devam ettim. Ondan sonra kazıklara takılan şeyin ne olduğunu öğrenmek için kazıya devam ettik; Allah ülkemize bu serveti verdi. Hepimize hayırlı olsun." sözleriyle anlattı.

Oral, gazetecilerin, "Sizin bir beklentiniz var mı bu işten?" sorusuna, "Yok, benim ne beklentim olacak? Benim ülkemin beklentisi var burada. Beklentim olsa ben bunu satar savardım. Ben sabah namazı kılıp öyle yatıyorum. Sabaha kadar bekliyorum burayı. Sonuna kadar koruyacağım; çünkü benim arkamda komutanım var. Ondan sonra Kaymakamım var, Valim var, savcım var. Onların hepsi bana yardımcı oluyor." diye cevap verdi.

Serada her çeşit sebze yetiştirmeyi hayal ederken tarihi eser nasip olduğunu ifade eden maden emeklisi Nizamettin Oral, "Aklınıza ne gelirse seramda her çeşit sebze-meyve yetiştirmeyi düşünüyordum. Ama nasip olmadı; bu şekilde sera oldu. Serada tarihi eser nasip oldu." dedi.

VALİ ERKMEN: "UMUDUMUZ CİVARDA DA BUNA BENZER ESERLERLE KARŞILAŞMAK"

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Vali Erkmen, "Bundan birkaç gün önce Kadıoğlu köyümüzde evin sahibi olan arkadaşımız burada sera çalışması yaparken sert bir zemine rastlaması sonrasında tarihi esere rastlıyor. Bunun haberinin alınması üzerine Jandarma Komutanlığımız, Kaymakamlığımız ve köy muhtarlığımızla birlikte koordine etmek suretiyle gerekli önlemler alındı." dedi.

"Şu anda bunun tek bir eser mi yoksa etrafıyla yaygın bir tarihi kalıntı mı olduğu konusunda bir şey söyleyebilmek için çok erken." diyen Vali Erkmen, "Kültür Müdürlüğümüz tarafından incelemeler başlatıldı. Müze Müdürlüğü'nden arkeolog arkadaşlarımız bir ön incelemelerini yaptılar. Tabii bunun koruma kararının alınması gerekiyor. Akabinde de Kültür ve Turizm Bakanlığı, burada geniş kapsamlı sondaj ve kazı çalışması yapacak. Umudumuz tek eserle değil, civarda da buna benzer eserlerle karşılaşmak." dedi.

Bölge halkından ve Kadıoğlu köyü sakinlerinden tarihi zenginliğe sahip çıkmalarını; kaçakçılara karşı dikkatli olmalarını isteyen Vali Erkmen, "Gerek Filyos; gerekse civardaki bu tür eserler, bölgemizin tarihi anlamında büyük bir zenginliğe sahip olduğunu gösteriyor. Hepimize düşen görev de bu tarihi zenginliklere sahip çıkmaktır. Özellikle üzerine basa basa söylüyorum; bu işin meraklıları çok ve gelip bunları mahvediyorlar, kazıyorlar. Bunlara da kesinlikle fırsat vermeyelim. Çünkü bozulduğunda bunlar hiçbir kıymet ifade etmediği gibi yarın öbür gün hepimiz bunun getirisinden mahrum kalmış oluruz." şeklinde konuştu.

Geçen yıl Çaycuma'nın Filyos beldesinde Eski Döneme ait tiyatro alanıyla birlikte Antik Kent Kazı çalışmalarının yürütüldüğünü hatırlatan Vali Erkmen, bölgedeki çalışmaları daha etkin yürütmek adına Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'ne (ZKÜ) bağlı Meslek Yüksekokulu açma projesinin olduğunu kaydetti.

Trakya Üniversitesi'nden arkeologların Filyos bölgesindeki çalışmaları yürütmesinin, bazı basın yayın organlarında çalışmaların Trakya Üniversitesi'ne bırakılacağı gibi bir hava oluşturulduğuna dikkati çeken Vali Erkmen, şunları söyledi: "Aksine bizim amacımız Filyos bölgesinde yüksekokulun kurulması ve öğretim görevlilerinin de orada görev yapmasıdır. Dolayısıyla da öğrencilerin hem okuması hem de eğitim çalışması anlamında sahada uygulamaya geçmesidir."

ESERİN DEVAMI MERAK KONUSU

Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen ve 3x3 metre taban döşeme mozaiklerinden oluşan tarihi eserin devamı olup olmadığı merak ediliyor. MÖ 40'lı yıllara ait olduğu tahmin edilen ve saray ya da tapınak olabileceği düşünülen tarihi eserle ilgili Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Ereğli Müze Müdürlüğü inceleme başlattı. Ortaya çıkan eserlerde sağ tarafından üzüm salkımı ile birlikte kadın otururken, sol tarafında, elinde hançerle onu öldürmeye çalışan erkek figürü yer alıyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Sera ve ev

Seranın içindeki kuyuda bulunan mozaik

Jandarma ekipleri

Vali Erkmen ve diğer yetkililerin incelemede bulunması

Vali'nin bilgi alması

Vali'nin Nizamettin Oral'dan bilgi alması

Vali Erkmen'in konuşması

Seracı Oral'ın konuşması

Köylüler

Köylülerle röportajlar

Kaynak: CHA