Şener: "İslam Dünyasının Büyük Çaba Sarf Etmeleri Gerekmektedir"

Şener: "İslam Dünyasının Büyük Çaba Sarf Etmeleri Gerekmektedir"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "İçinde Bulunduğumuz Koşullarda, İslam Dünyasının Ekonomik Performansını Arttırması, Kişi Başına Milli Geliri Yükseltmesi, Kendi Aralarındaki ve Dünya Ticaretindeki Paylarını Yükseltebilmeleri İçin Büyük Çaba Sarf Etmeleri Gerekmektedir" Dedi.

Şener:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ''İçinde bulunduğumuz koşullarda, İslam dünyasının ekonomik performansını arttırması, kişi başına milli geliri yükseltmesi, kendi aralarındaki ve dünya ticaretindeki paylarını yükseltebilmeleri için büyük çaba sarf etmeleri gerekmektedir'' dedi.

10. Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi ve MÜSİAD 11. Uluslararası Fuarı'nın gala programı, Grand Cevahir Otel'de düzenlenen yemekli toplantıyla gerçekleştirildi.

Bakan Şener, burada yaptığı konuşmada, İslam Konferansı Örgütü'ne üye 57 ülke bulunduğuna, bu ülkelerin toplam nüfusunun 1 milyar 350 milyon civarında olduğuna işaret ederken, İslam ülkelerinin ekonomilerinin bu yüksek potansiyelle uyumlu olmadığını söyledi.

Dünya genelinde kişi başına düşen milli gelir 6 bin 873 dolar iken, İslam ülkelerinde bu rakamın bin 737 dolar olduğunu belirten Şener, ''İslam dünyasına ait bu rakamlar, kat etmemiz gereken daha çok mesafe olduğunu göstermektedir'' dedi.

''Fotoğrafı iyi çekmek zorundayız'' diyen Bakan Şener, dünya ekonomisinin 5 yılda yüzde 4.5 büyüdüğüne işaret etti.

Abdüllatif Şener, dünya üretiminin yüzde 5'inin Müslüman ülkeler tarafından gerçekleştirildiğini, toplam 900 trilyon dolar olan dünya ticaretinin 770 milyar dolarının Müslüman ülkeler tarafından yapıldığını anlattı.

Türkiye'nin 2000 yılında İslam Konferansı Örgütüne üye ülkelerle yaptığı ticaret 3,9 milyar dolar iken, geçen yıl bu rakamın 13 milyar dolara yükseldiğini vurgulayan Şener, ''İçinde bulunduğumuz koşullarda, İslam dünyasının ekonomik performansını artırması, kişi başına milli geliri yükseltmesi, kendi aralarındaki ve dünya ticaretindeki paylarını yükseltebilmeleri için büyük çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Bunu yapacak olan da girişimcilerdir'' diye konuştu.

Kaynak: AA