Şener: "Ekonomide İyilerin Yanında İyi Olmayan Göstergeler de Var"

Şener: "Ekonomide İyilerin Yanında İyi Olmayan Göstergeler de Var"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Ekonomide İyilerin Yanında İyi Olmayan Göstergeler de Var... Bunları Birlikte Telaffuz Etmekten Çekinmiyoruz" Dedi.

Şener:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Ekonomide iyilerin yanında iyi olmayan göstergeler de var... Bunları birlikte telaffuz etmekten çekinmiyoruz" dedi.

Şener, Balıkesir Sanayi Odası'nın yüksek düzeyde vergi ödeyen üyelerini ödüllendirdiği törene katıldı.

Türkiye ekonomisini değerlendiren uzmanlar, siyasetçiler ve vatandaşların "ekonomide iyi işler yapıldığını" dile getirdiğine işaret eden Şener, bunu iktidarla birlikte muhalefetin de söylediğini ifade etti.

"Ekonomide iyilerin yanında iyi olmayan göstergeler de var... Bunları birlikte telaffuz etmekten çekinmiyoruz" diyen Şener, "Eskiden böyle değildi. Herkes kendi işine gelen rakamları konuşurdu. İyi tarafı, kötü tarafı bakış açısına göre değişiyordu" dedi.

Şener, nereye değil, nereden bakıldığının önemli olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"İşsizlik ekonominin en büyük sorunudur. İhracat arttı ama ithalat da arttı. Cari açığın izlenmesi gereken bir gösterge olduğunu iktidar da söylüyor, muhalefet de... 2001 yılında 1,5 milyar dolar cari açık varken, 2005'te 23 milyar dolar cari açık olmuştur. 2006'da ilk 10 ayda 28 milyar dolarlık cari açık oluşmuştur. (Bunu takip etmemiz gerekir) deniliyor... İşadamlarımız, muhalefetimiz, uzmanlarımız diyor... Ama bunu iktidar da söylüyor.

Demek ki bakışlarımızda, söylemlerimizde rasyonelleşme ortaya çıkmıştır. Bunu biliyoruz ki hepimiz aynı gemideyiz. Ben ne yapabilirim, biz ne yapabiliriz? Bunu birlikte düşünebilmek, bunun üzerine politika üretebilmek, birlikte yeni açılımlara açılmak ve çözümlere gitmek gerekiyor. Bir kişinin veya bir kesimin düşünceleriyle ne ülkemizin sorunlarına çözüm, ne insanlığın topyekun sorunlarına çözüm olmaz. Düşünce platformunun içerisine ne kadar fazla akım girerse, ne kadar fazla tartışma ortamı çıkarsa, çözümlerin ve arayışların ortaya çıkacağına inanıyorum."

Kaynak: AA