Şener: "Cari Dengenin Kur ile Ayarlanacağı Varsayımı Geçerli Değil"

Şener: "Cari Dengenin Kur ile Ayarlanacağı Varsayımı Geçerli Değil"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Dalgalı Kur Sistemini Belirlerken Ortaya Konan 'Cari Dengenin Kur Düzeyi ile Kendiliğinden Ayarlanacağı' Varsayımının, Bugünkü Tablo İçinde Geçerli Olmadığını, Dolayısıyla Bilimsel ve Akademik Ortamda Değerlendirilmesi Gerektiğine İnandığını Söyledi.

Şener:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, dalgalı kur sistemini belirlerken ortaya konan 'cari dengenin kur düzeyi ile kendiliğinden ayarlanacağı' varsayımının, bugünkü tablo içinde geçerli olmadığını, dolayısıyla bilimsel ve akademik ortamda değerlendirilmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Kafkas İşadamları Derneği tarafından düzenlenen ''Türkiye Ekonomisi 2006 yılı Değerlendirme ve 2007 Beklentiler'' konulu toplantıda konuşan Şener, kur politikalarının ''yarı esnek döviz kuru, bağlı kur rejimi veya dalgalı kur rejimi'' olarak uygulandığını hatırlattı.

Şener, dövizin de aynen bir mal gibi olduğunu, dolayısıyla bollaştıkça değerinin düştüğünü, azaldıkça değerinin arttığını vurguladı. Şener, şunları kaydetti:

''Şimdi Türkiye'de ödemeler dengesinde cari işlemler kaleminin ağırlığı yerini sermaye hareketlerinin ağırlığına bırakmışsa, dalgalı kur sistemini belirlerken ortaya konan cari dengenin kendiliğinden ayarlanacağı varsayımı, bugünkü tablo içerisinde geçerli değildir. Dolayısıyla bilimsel ve akademik olarak değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Kur, bir ülkenin rekabet avantajını sağlayacak en önemli kalemlerden biri. Böyle bir ortamda elbette konunun bilimsel ve akademik olarak değerlendirilmesi, varsayımları test edilmek suretiyle değerlendirilmesi ve bazı kavramların tabu haline dönüştürülmemesi gerektiği kanaatindeyim.''

Kaynak: AA