Şener: "Belli Gelir Düzeyindekiler Konut Sahibi Olacak"

Şener: "Belli Gelir Düzeyindekiler Konut Sahibi Olacak"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, 'Mortgage Sistemi ile Birlikte Hiç Parası Olmayanlar veya Çok Az Parası Olanlar Konut Sahibi Olamayacak. Ama Şunu da Bilmemiz Lazım Ki Belli Bir Gelir Düzeyine Sahip Olanlar, Konut Sahibi Olacaklardır' Dedi.

Şener:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ''Mortgage sistemi ile birlikte hiç parası olmayanlar veya çok az parası olanlar konut sahibi olamayacak. Ama şunu da bilmemiz lazım ki belli bir gelir düzeyine sahip olanlar, konut sahibi olacaklardır'' dedi.

Şener, Tutsat (Mortgage) sistemiyle ''borçluluk artımı'' olacağı yönündeki değerlendirmelere katılmadığını belirterek, ''Çünkü borçsuz ve umutsuz yaşamaktansa, borçlu ve umutlu olmak, daha fazla tercih edilecek bir durum'' dedi.

Bakan Şener, TBMM Genel Kurulunda, kamuoyunda ''Mortgage'' olarak bilinen Konut Finansman Sistemine (Tutsat) ilişkin tasarının kanunlaşmasının ardından teşekkür konuşması yaptı.

Genel Kurulda, Türk mali sisteminin en büyük reformlarından birinin gerçekleştirildiğini, yeni bir konut finansman sisteminin uygulamaya girdiğini kaydeden Şener, bu kanunda her şeyden önce konut finansmanı kavramı getirildiğini anlattı.

Bakan Şener, kanunla; bitmiş, tamamlanmış, kullanma izni olan konutların satın alımında kredilendirmeye imkan sağlanacağını söyledi.

Kanunla, tamamlanmış konutların finansal kiralanmasına imkan sağlanacağını, proje ve inşaat halindeki konutların bu sistemden yararlanacağını ifade eden Abdüllatif Şener, şöyle devam etti:

''Konut sahibi olan kişilerin konutlarını yenilemek ve güçlendirmek ihtiyacı duymaları halinde, sahip oldukları konutu teminat göstermek suretiyle krediye ulaşacaklar. Ülkemizde depreme dayanıklı konut sorunu vardır. Mevcut konutların depreme dayanıklı hale getirme sorunu vardır. Buna önemli ölçüde finansman sağlayacak bir mekanizma devreye konuldu. Yeniden finansman kredileri söz konusudur. Bir konutu alırken kredi alan, daha sonraki yıllarda faiz oranlarının düşmesiyle önceki aldığı yüksek faizli krediyi ödemek istemeyenler, yeniden kredi alabilecek, eski kredilerini kapatabilecek.''