Şener: "Baykal'ın Irak Değerlendirmeleri Önemli"

Şener: "Baykal'ın Irak Değerlendirmeleri Önemli"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Hükümetin'in Irak'a Asker Gönderilmesi İçin TBMM'den Yetki Alması Konusundaki Açıklamalarını Değerlendirirken, 'Sayın Baykal'ın, Irak'a Asker Göndermeyle İlişkili ve Diğer Irak'taki Son Gelişmelerle Bağlantılı Değerlendirmeleri Önemlidir. Zaten Biz, İktidar-muhalefet Diyaloğunun Gerekli Olduğuna, Ülkemiz İçin Faydalı Olduğuna Her Zaman İnanmışızdır ' Dedi.

Şener:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Hükümetin'in Irak'a asker gönderilmesi için TBMM'den yetki alması konusundaki açıklamalarını değerlendirirken, ''Sayın Baykal'ın, Irak'a asker göndermeyle ilişkili ve diğer Irak'taki son gelişmelerle bağlantılı değerlendirmeleri önemlidir. Zaten biz, iktidar-muhalefet diyaloğunun gerekli olduğuna, ülkemiz için faydalı olduğuna her zaman inanmışızdır '' dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şener, ' 'Kerkük'e hangi şartlarda müdahalenin söz konusu olabileceği'' sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

''Tabi değişik platformlarda, değişik boyutlarda her konu ele alınır, tartışılır, müzakere edilir. Biz şimdi bulunduğumuz noktada Meclis'te de konunun yeniden bir kez daha ele alınmasının, tartışılmasının faydalı olacağını düşündük. Kerkük'le ilgili konular da mutlaka Meclis görüşmeleri sırasında dile getirilecektir, ifade edilecektir. Bunlar da not edilecektir. Ama bugün itibariyle bütün bu konularda alınmış karar yoktur.''

Şener, özellikle çocuk istismarı, cinsel istismar, kumar başta olmak üzere internet ortamında işlenen suçların önlenmesi amacıyla hazırlanan kanun tasarısının TBMM'ye sevk edildiğini bildirdi.

Düzenlemeyle, son zamanlarda kamuoyunda sıkça tartışılan özellikle çocuk istismarı, cinsel istismar, kumar başta olmak üzere internet ortamı servis sağlayıcıları marifetiyle işlenmesi kabiliyeti bulunan suçların önlenmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Şener, tasarının ayrıca, Terörle Mücadele Kanunun 6. maddesinin birinci ve üçüncü fıkralarında yer alan terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetlerini açıklama, bu kişileri hedef gösterme, muhbirlerin hüviyetlerini açıklamayla ilgili suçlar ve 7. maddesinin ikinci fıkrasında tanımlanan terör örgütünün propagandasının yapılmasıyla ilgili suçlarla ilişkin erişimin engellenmesine yönelik düzenlemeleri içerdiğini kaydetti.

Toplantıda, Bakan Başesgioğlu'nun ve bakanlık elamanlarının sunum yaptığını kaydeden Şener, bu çerçevede, 2006 yılında 6 ay ve daha fazla süreyle istihdam edilen geçici işçilerin, daimi işçi kadrosuna alınmasıyla ilgili bir yasal düzenleme çalışması yapıldığını anımsattı.

Bu çalışma kapsamında 215 bin civarında kişinin bu haktan yararlanacağını belirten Şener, bu yasal düzenlemeyle birlikte, üniversiteler başta olmak üzere merkezi yönetim kapsamındaki idarelerde çalışan geçici işçilerin (memurlar eliyle yürütülmesi gereken sekreterlik, bilgisayar, hizmetli, evrakçı, hasta bakıcı hemşire gibi görevlerde çalışanlar) büyük kısmıyla ilgili de düzenleme yapılacağını, bu kişilerin istedikleri takdirde 4/B kapsamına girebileceklerini bildirdi.

Şener, konuyla ilgili yasal çerçevenin neleri içerip içermeyeceğiyle ilgili müzakerelerin Bakanlar Kurulu'nda tamamlandığını, ilgili bakanlığın tasarıyla ilgili çalışmayı tamamlayacağını, Hükümet'e göndereceğini ve daha sonra TBMM'ye sevk edileceğini belirtti.

Geçici işçilerin daimi kadroya alınmasının genel bütçeye maliyetinin sorulması üzerine Şener, bunun 92 milyon YTL olduğunu bildirdi. Şener, bunun bütçe dengeleri içinde dikkate alınan bir konu olduğunu söyledi.

Kaynak: AA