Sendikalara Yönetici Seçilebilmek İçin Önemli Düzenleme

Sendikalara Yönetici Seçilebilmek İçin Önemli Düzenleme

TBMM Genel Kurulu'nda 2001 Yılında Yapılan Anayasa Değişikliğine Uygun Olarak Sendikalarda Başkan ve Yöneticilik Yapabilmek İçin 10 Yıllık Çalışma Zorunluluğu Kaldırılıyor. Bu Düzenleme 12 Eylül Askeri Darbesinden Sonra Anayasaya Konulmuş Ancak 2001 Yılında Anayasada Değiştirilmişti. Yasal Düzenlemesi İse Bugün Yapılan Oturumda Kanunlaştırıldı.

Sendikalara Yönetici Seçilebilmek İçin Önemli Düzenleme

TBMM Genel Kurulu'nda 2001 yılında yapılan anayasa değişikliğine uygun olarak sendikalarda başkan ve yöneticilik yapabilmek için 10 yıllık çalışma zorunluluğu kaldırılıyor. Bu düzenleme 12 Eylül askeri darbesinden sonra anayasaya konulmuş ancak 2001 yılında anayasada değiştirilmişti. Yasal düzenlemesi ise bugün yapılan oturumda kanunlaştırıldı.

Tasarı üzerindeki görüşmeler sırasında söz alan CHP Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin, Sendikalar Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarısının, Hak-İş'e bağlı bazı sendikaları kurtarmak için getirildiğini savundu. Çetin, tasarının bugüne kadar gündeme getirilmemesini de sert bir dille eleştirdi.

Anavatan Partisi Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan, tasarının tümü üzerinde partisinin görüşlerini dile getirirken, Hollanda Kraliçesi'nin Türkiye ziyaretinde Kayseri'de bir fabrikadaki brifingde, işçilerin nasıl örgütlendiğini, eğitim verilip verilmediğini sorduğunu anlattı. Özdoğan, ''Türkiye, AK Parti döneminde, kraliçelere dahi işçi haklarını sorgulatan bir ülke haline gelmiştir'' dedi.

AK Parti grubunun görüşlerini açıklayan Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut ise, Özdoğan'ın AK Parti'den Meclis'e girdiğini, sonra DYP'ye geçtiğini ancak Genel İdare Kurulu'na seçilememesi nedeniyle buradan istifa ettiğini ve daha sonra Anavatan Partisi'ne katıldığını söyledi. Akbulut, CHP sözcüsünün ise 12 Eylül'ün acısını şimdi ifade etme gereği duyduğunu kaydetti. Bugüne kadar değişikliklerin ''CHP'ye rağmen'' yapıldığını savunan Akbulut, milletin CHP'den bir şey beklemediğini, ''zarar vermeyin

yeter'' dediğini iddia etti.

(AU-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA