Sendikalar meydanı paylaşamadı

Sendikalar meydanı paylaşamadı

Niğde'de Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı protesto etmek için bugün saat 17.00'de yapılmak istenen eylem, sendikalar arasında çıkan tartışma sebebiyle amacına ulaşamadı.

Sendikalar meydanı paylaşamadı

Niğde'de Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı protesto etmek için bugün saat 17.00'de yapılmak istenen eylem, sendikalar arasında çıkan tartışma sebebiyle amacına ulaşamadı.

Hak-İş, Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen ile KESK'e bağlı sendikaların oluşturduğu Emek Platformu, KESK'e bağlı sendikaların anlaşmaya uymaması sebebiyle çıkan tartışmalar sonunda ikiye bölündü.

Uzun tartışmaların ardından KESK'e bağlı sendikalar, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile ilgili açıklamalarını meydanda yaparken, Türk-İş, Hak-İş, Türkiye Kamu-Sen ile Memur-Sen'e bağlı sendikalar, Türk-İş İl Temsilciliği'ne giderek yaptı.

Emek Platformu adına açıklama yapan Türk-İş İl Temsilcisi Ercan Şener, bir gün öncesinden Emek Platformu'nun gönderdiğini açıklamanın okunmasını ve flama ve pankart taşınmamasını kararlaştırdıklarını ancak KESK'e bağlı sendikaların bu anlaşmaya uymamaları sebebiyle anlaşmazlık yaşadıklarını söyledi.

KESK adına konuşan Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı Haluk Yücel ise diğer sendikaları Emek Platformu'na sadık kalmamakla suçladı.

Yücel, "Emek platformu toplantısında biz onlara bugüne kadar eylem alanlarına pankartsız, slogansız çıkmadığımızı ve her sendika bu alana flama ve pankartlarını getirerek daha hoş bir görüntü ortaya çıkacağını söyledik. Ancak kendi üyelerini buraya getiremedikleri için pankartların arkasına insan koyamayacaklarının kaygısından dolayı bize pankart getirmeyelim diye bir teklifle geldiler" iddiasında bulundu.

Emek Platformu Dönem Sözcüsü, Türk-İş İl Temsilcisi Ercan Şener ise "Bilindiği gibi Emek Platformu'nu almış olduğu karar gereği bugün Türkiye genelinde basın açıklamaları yapılacak, yarın ise saat 10-12 arası iş yerlerinde görev yapmama hakkını kullanacaktık.

Dün emek platformunu oluşturanlar adına Niğde'deki tüm sendikacı arkadaşlarımı buraya çağırdım. Dün toplantıya gelen arkadaşlarımız içerisinde Türk-İş'e bağlı bütün sendikalar, Halk-İş'e bağlı Öziplik-İş Sendikası, Türkiye Kamu-Sen'e bağlı 12 sendika ve Memur-Sen'e bağlı sendikacı arkadaşlarımızla beraber ve KESK'ten gelen arkadaşlarımızla beraber bir karar aldık. Aldığımız kararda Hükümet Meydanı'nda yapacağımız basın açıklamasında Emek Platformu'nun dönem sözcüsü Türk-İş olması nedeniyle platformunun göndermiş olduğu basın açıklamasının kelimesini bile değiştirmeden meydanda okuyacağız dedik. Kimse flama ve pankart getirmeyecek, kimse bu olayı bir şova dönüştürmesin, burada işçinin, memurun, emeğinin mücadelesi verilsin istedik. Ama ne yazık ki meydana geldiğimizde Kesk'e bağlı arkadaşların flama ve slogan atarak geldiklerini gördük, biz pankart açılmamasını, slogan atılmamasını burada bir gün önceden karar almıştık" şeklinde konuştu.