Sendikal Haklarla İlgili Cuma Günü Toplantı

Sendikal Haklarla İlgili Cuma Günü Toplantı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sendikal Haklar Konusunda 18 Nisan Cuma Günü Sosyal Taraflarla Bir Araya Geleceklerini Bildirdi.

Sendikal Haklarla İlgili Cuma Günü Toplantı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sendikal haklar konusunda 18 Nisan Cuma günü sosyal taraflarla bir araya geleceklerini bildirdi.

Çelik, TBMM Genel Kurulunda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik öngören tasarının 6 bölümü üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Sosyal güvenlik reformuna ilişkin düzenlemenin kabul edilmesinden hemen sonra sendikal haklar konusunda sosyal taraflarla bir araya gelecekleri belirten Çelik, ''Sendikal haklarla ilgili cuma günü üçlü Danışma Meclisimizi topluyoruz. Umarım, bu tasarı yarın Parlamento'dan geçmiş olur. Hemen, hiç ara vermeden sendikal haklarla ilgili cuma günü sosyal taraflarla bir araya geliyoruz. Umarım o yasayı da bu dönem içinde Meclis'ten geçirmiş oluruz'' diye konuştu.

Türkiye gerçekleri ve geçmişteki ihmaller dikkate alındıktan sonra yoksullukla ilgili değerlendirmelerde bulunulmasını isteyen Çelik, ücretsiz aile işçiliği, yevmiyeliler ve BAĞ-KUR'lu esnafın yoksulluk sıralamasında üst sıralarda yer aldıklarını belirtti. Çelik, 3 milyon 382 bin 768 BAĞ-KUR esnafının yüzde 63'ün prim borçlarını ödeyemediğini ifade ederek, hiç prim ödememiş olan BAĞ-KUR'lu sayısının 716 bin 324 olduğunu kaydetti.

Sorunun, uygulanan mevcut sistemden kaynaklandığını bildiren Çelik, ''Bunun devamı mümkün değildir. Mevcut sistem yoksulluğu daha da artırıyor'' dedi.

Çelik, yaptıkları düzenlemeyle, basamak sistemi ile belirli düzeyin altında geliri olanların zorunlu sigortalı olmasını kaldırdıklarını belirterek, mevcut duruma göre bu şartları taşımadıkları için sağlık hizmetlerinden istifa edemeyen BAĞ-KUR'lulara, primlerini 4 ay ödemeseler de bundan yararlanma olanağı getirdiklerini söyledi.

BAĞ-KUR prim borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda talep olduğunu, ancak bu konuda bir çalışmaları bulunmadığını anlatan Çelik, ''Bu tasarı, bu sorunları çözüyor. Yoksulluğu ortadan kaldırıcı düzenlemeler içeriyor'' dedi.

Kaynak: AA