Sendika Camilerin Elektriğini Kesti, Cemaat Karanlıkta Namaz Kılıyor (Özel)

Sendika Camilerin Elektriğini Kesti, Cemaat Karanlıkta Namaz Kılıyor (Özel)

22.12.2012 14:40 | Son Güncelleme: 22.12.2012 14:40
Sendika Camilerin Elektriğini Kesti, Cemaat Karanlıkta Namaz Kılıyor (Özel)

KKTC'de hükümet ile sendikalar arasındaki sorun camilere de yansıdı.

KKTC'de hükümet ile sendikalar arasındaki sorun camilere de yansıdı. Elektrik Sendikası (EL-Sen), haber vermeden ülkedeki bazı camilerin elektriğini kesti. Elektrikleri kesilen camilerden olan Ortaköy Camii'nde cemaat, karanlıkta namaz kılmak zorunda kaldı. Cemaatini kaybetmek istemeyen cami imamının yanı sıra vatandaşlar da sendikaya tepki gösterdi. Ortaköy Cami imamı, "En azından daha önceden haber verselerdi cemaatimizden gereken ücreti temin eder ve böyle bir durumla karşılaşmazdık." dedi.

Kıbrıs Türk tarafında bitmek bilmeyen hükümet ve sendika arasındaki anlaşmazlıkların ceremesini vatandaşlar çekiyor. Bazı kurum ve kuruluşların elektiğini kesen EL-Sen, ülkede en son yapması gereken işi öncelikleri arasına alarak camilerin elektriğini de habersiz bir şekilde kesti. Cami imamları, zaten sınırlı sayıda olan cemaatlerini kaybetme durumuna geldi. Ülkede bu soğuk havalarda elektriği kesilen camilerden olan Ortaköy cami imamı ve cemaat, sendikanın habersiz gerçekleştirdiği bu duruma tepkili. Yaşananların hoş olmadığını dile getiren imam, "Bize elektriğin kesileceği önceden söylenseydi biz de ona göre önlemlerimizi alırdık. Kaldı ki bize fatura bile gelmedi. En azından cemaatimizden gereken meblağ ne kadarsa onu temin eder. Bu durumla karşı karşıya gelmezdik." dedi.

Cami cemaatinden olan Ahmet Güngör de özellikle insanların manevi alanlarına bu şekilde müdahale edilmesinin doğru olmadığını söyledi. Güngör, bazı kurum ve kuruluşların elektrik borçları dolayısıyla sendikanın hükümetten bağımsız bir şekilde harekete ederek ülkeyi kaosa sürüklemediğini öne sürdü. Güngör, "Burası Allah'ın evidir. Allah'ın evinin olduğu yerde bunu öncelikleri arasında koruması gereken devletin ta kendisidir. "şeklinde konuştu.

KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay ise konunun hoşgörülü bir şekilde halledilmesi gerektiğini kaydetti. Vatandaşlara göre daha ılımlı konuşan Atalay, Cihan Haber Ajansı'na yapmış olduğu açıklamada, konunun bazı bakanlıklar tarafından gündeme alındığını, sendika ile uzlaşıya gidileceğini ifade etti. Vatandaşlara da daha hoşgörü çağrısı yapan Talip Atalay, konuyu en kısa zamanda çözmeye çalışacaklarını aktardı.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title