Senato'da Paket 1 Trilyon Doları Buldu, Obama '800 Milyar Dolar Yeterli' Dedi

ABD Kongresi'nin Üst Kanadı Senato'da Cumhuriyetçilerin Daha Fazla Vergi İndirimi Talep Etmesiyle Ekonomiyi Canlandırma Paketinin Büyüklüğü 937 Milyar Dolara Çıktı. ABD Başkanı Barack Obama, Senato'daki Görüşmeler Devam Ederken Yaptığı Açıklamada, 800 Milyar Dolarlık Rakamın Yeterli Olduğunu Belirterek, Paketin Hemen Onaylanmasını İstedi.

Senato'da Paket 1 Trilyon Doları Buldu, Obama '800 Milyar Dolar Yeterli' Dedi
07.02.2009 01:30 | Son Güncelleme: 07.02.2009 01:30

ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’da Cumhuriyetçilerin daha fazla vergi indirimi talep etmesiyle ekonomiyi canlandırma paketinin büyüklüğü 937 milyar dolara çıktı. ABD Başkanı Barack Obama, Senato’daki görüşmeler devam ederken yaptığı açıklamada, 800 milyar dolarlık rakamın yeterli olduğunu belirterek, paketin hemen onaylanmasını istedi.

GEÇTİĞİMİZ ay sonunda ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nden 819 milyar dolar olarak geçen ekonomiyi canlandırma paketi, Cumhuriyetçilerin muhalefeti nedeniyle Senato’da 1 trilyon dolara yaklaştı. Kongre’nin üst kanadı Senato’da Cumhuriyetçilerin daha fazla vergi indirimi talep etmesiyle paketin büyüklüğü 937 milyar dolara çıktı. ABD Başkanı Barack Obama, Senato’daki görüşmeler devam ederken yaptığı açıklamada, 800 milyar dolarlık rakamın yeterli olduğunu belirterek, paketin biran önce onaylanması gerektiğini söyledi.

100 milyar dolar kesinti

20 kadar ılımlı Cumhuriyetçi ve Demokrat üye ise Senato’da tasarı üzerinde mutabakata varmak için büyüklüğü 1 trilyon dolara yaklaşan pakette 100 milyar dolarlık bir indirimin nasıl yapılabileceğini görüşüyor. Paketin 100 sandalyeli Senato’dan geçmesi için Cumhuriyetçilerin desteği gerekiyor. Çünkü 50 Demokrat üyenin bulunduğu Senato’da basit çoğunluk yasa tasarının onaylanması için yeterli olmuyor. En az 60 üyenin paketin geçmesi yönünde oy kullanması gerekiyor. Obama, Temsilciler Meclisi’nde 188’e karşı 244 oyla kabul edilen ekonomiyi canlandırma paketinin Senato’dan geçmemesi halinde ekonominin bir felaketle karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Obama, yaptığı açıklamada, kendilerini oy verenlerin statükonun devamı için değil, değişim için oy verdiklerini belirterek, "ABD Kongresi’nden söz konusu yasa tasarısı hızla geçmemesi halinde, kriz içine olan ABD ekonomisi bir felaketle karşı karşıya kalabilir. Bu bir oyun değil. Kimin daha güçlü olduğunu gösterme yarışı değil" diye konuştu. Obama, Senato’da yapılan eklemelerle 937 milyar dolara çıkan paket için 800 milyar dolar civarında bir rakamın yeterli olduğunu kaydetti.

Üçte biri vergi indirimi

Paketin yeni iş imkanları yaratmak konusunda yetersiz kalacağını düşünen Cumhuriyetçiler, daha fazla vergi indirimine karşılık daha az kamu harcaması yapılmasını talep ediyor. Demokratlar ise ’gereksiz harcama’ olduğu iddia edilen konuların paketin yüzde 1’den daha az olduğuna işaret ederek, paketin üçte birinin vergi avantajlarına ayrıldığını belirtiyor.

Test edildi ve başarısız oldu

Senato üyelerinin anlaşmaya varıp yasa tasarının son halinin kendisine gelecek hafta içerisinde ulaştırılmasını isteyen Obama, Cumhuriyetçilerin eleştirilerine ise şöyle yanıt verdi: "Sadece vergi indirimleriyle ekonomik krizin üstesinden gelinebileceği düşüncesini doğru bulmuyorum. Bu tür düşünceler daha önce test edildi ve başarısız oldu. Bunlar bizi bütçe fazlası veren konumdan 1 trilyon dolarlık bütçe açığına getirdi. Yine bunlar ekonomimizi durma noktasına getirdi.

ABD hükümeti, banka hisselerini tercihliden adiye çevirebilir

ABD hükümetinin Hazine tarafından bankalara sağlanan sermaye desteği karşılığında alınan tercihli hisseleri adi hisse senetlerine dönüştürmenin yollarını aradığı belirtildi. Financial Times gazetesinde yer alan habere göre, ABD’de hükümet yetkilileri, finans kurumlarına aktarılan 254 milyar dolarlık sermaye desteği karşılığında oy hakkı olmayan ve sabit kár payı veren tercihli hisse senetlerini adi hisse senetlerine dönüştürülebilen hisselerle değiştirmek için çalışıyor. Böylece, bankanın sağlıklı yapısı bozulduğunda bu hisseler otomatik olarak adi hisse senetlerine dönüştürülecek ve hükümet bankanın yönetiminde oy hakkını kullanabilecek.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Senato'da Paket 1 Trilyon Doları Buldu, Obama '800 Milyar Dolar Yeterli' Dedi - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.8.2020 17:20:37. #1.14#
title