Senarist Pilavcı: Film Benim Terapim Oldu

Senarist Pilavcı: Film Benim Terapim Oldu

Senarist Pilavcı: Film Benim Terapim Oldu
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Kültür Sanat

Tek Başına Dans, Eskişehir Film Festivali’nin 'Hayatımız Belgesel' seçkisinde gösterildi.

Tek Başına Dans, Eskişehir Film Festivali’nin 'Hayatımız Belgesel' seçkisinde gösterildi. Film gösteriminden sonra yapılan söyleşiye ise yönetmen ve senarist Birnur Pilavcı katıldı.

Birnur Pilavcı’nın diploma filmi ve ilk belgeseli olan 'Tek Başına Dans', Pilavcı’nın aile üyelerinin içine yapılan bir yolculuk sonunda, hiç olamayacakları bir duruma erişmelerine olanak sağlıyor. Şimdiye kadar birçok festivalde gösterilen filmi, ihtiyaçtan dolayı çektiğini söyleyen Pilavcı, “Ben sinemaya gittiğimde ne görmek istiyorsam onu çektim" diyerek, filmin ailesi üzerindeki etkisini ise henüz göremediğini dile getirdi. Ailesinin film karşısında çok şaşırdığını aktaran Pilavcı, "Film seyirci tarafından bir şeyleri değiştiriyor. Ailem üstündeki etkisini ise henüz anlamadım, sanırım uzun zaman geçmesi gerekiyor. Fakat filmden sonra bir değişiklik oldu. Ailem artık beni ciddiye alıyor, destekliyor. Başarıma seviniyorlar. Tuhaf ve şizofren bir durum. Filmi yapma sebebim kendi kendime yardım edebilme ihtiyacımdır. Bu film benim terapim oldu.” diye konuştu.

“ÖZGÜRLÜĞÜN BEDELİ ÇOK YÜKSEK”

Kendisini sorgulayarak filmi yapma aşamasına geldiğini belirten Pilavcı, ailesinde olanlardan dolayı bunalıma girdiğini ve bu bunalımın onun itici gücü olduğunu vurguladı. Türkiye’de film çekmenin çok daha zor olduğunu dile getiren Pilavcı, "İzinlerimizi zorlukla alıyoruz ve yaptığınız işe hemen herkes karışıyor. Türkiye’de çalışmak isterim ama bu tür olumsuzluklar yüzünden çekimlere Almanya’da devam edeceğimi düşünüyorum.” dedi. Filmin ismini ablasının koyduğunu dile getirden Pilavcı, "Tek başına dans ederken özgürsün fakat bedeli çok yüksek." ifadesini kullandı.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title