Selzedelere Kötü Haber

AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, Samsun'daki Selzedelerin Mal Tazmini Beklentisi İçinde Olmaması Gerektiğini Söyledi.

Selzedelere Kötü Haber
27.08.2007 17:50 | Son Güncelleme: 27.08.2007 17:50

AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, Samsun'daki selzedelerin mal tazmini beklentisi içinde olmaması gerektiğini söyledi.

Kentte yaşanan sel afeti sonrasında vatandaşların ve esnafın hasar tespit çalışmalarıyla ilgili zarar gören malların tazmin edileceğine ilişkin beklentiye girdiğini söyleyen Demir, "Yasalarda böyle bir şey yok. Mal tazmini sigorta aracılığıyla olur. Ancak, yasalar ölçüsünde ne gerekiyorsa yapılacak" dedi.

Samsun'da sele maruz kalan ev ve iş yeri sahiplerini AK Parti İl Başkanı Ali Akyüz ve İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ile birlikte ziyaret ederek, "Geçmiş olsun" dileklerini ileten Milletvekili Mustafa Demir, yaşanan afetin büyüklüğüne ve altyapıyla ilgisi olmadığına dikkat çekti.

Yağışın şiddetine değinen Demir, "Bu şiddetteki bir yağışı yaşlıların deyimiyle Samsun görmedi. İlk defa yaşanıyor. En az yağış alan Atakum beldesinde metrekareye 97 kilogram yağış düşmüş. Bu rakam merkezde çok daha fazla olmalı. Böyle bir yağışın etkisi altında kalan Samsun'da özellikle geçmişte dere yatağı olan Ağabali Caddesi ve Gençosman Caddesi ile devamındaki Bağdat Caddesi'nin dayanması mümkün değil. Haliyle dayanamadı. Bodrum ve zemin katlardaki ev ve işyerlerini su bastı. Büyük hasar oluştu" diye konuştu.

Selin hemen ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilgili bütün yetkilileri arayarak, "Ne gerekiyorsa yapın, Samsun'un yaralarını sarın" dediğini hatırlatan Demir, "Kentte 2-3 günde ağır tahribata rağmen hayat normale döndü. Büyük yarıkların oluştuğu yollar trafiğe açıldı. Şimdi mühendisliğin elverdiği ölçülerde DSİ, Karayolları ve Büyükşehir Belediyesi ortak proje hazırlıyor. Mevcut yapılaşmada dikkate alınarak gelecekte yaşanacak yağışlarda en az hasarla kurtarılabilecek projelerin hazırlanmasına çalışılıyor" şeklinde konuştu.

Valilik Kriz Merkezi, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü kaydederken, yasalar çerçevesinde hükümetin yapabileceği her şeyi yapacağını da vurgulayan Mustafa Demir, şöyle devam etti:

"Ancak bu yapılabilecekler vatandaşlarımız tarafından yanlış algılanıyor. Malların tazmini beklentisi içine girmişler. Malların tazmini konusunda yasal bir yetki yok. Bunlar sigorta konusudur. Biz ancak alt yapı ve vatandaşlarımızın devletle olan irtibatlarındaki yükümlülüklerle ilgili yardımcı olunacağını biliyoruz. Zarar-ziyan çalışmalarının ardından gerekli adımlar atılacak. Merkezi hükümet altyapı çalışmalarının yapılması için belediyelere kaynak gönderecek. Bir de esnafın zararlarıyla ilgili kredi borcu ertelemesi, talep olursa yeni kredi verilmesi, bu zararların vergi matrahından düşürülmesi söz konusu olabilir. Mal tazmini beklentisi ancak sigorta aracılığıyla hayat bulur."

Samsun'da son rakamlara göre bin 24 ev ve işyerindeki ürün ve eşyalar selin tahribatına maruz kaldı. Hasar tespit çalışmaları sürüyor.

(AG-SA)

27.08.2007 17:50 TSİ

Kaynak: İHA

title