Selman Okumuş'tan Kuran Ziyafeti
Haberler » Güncel » Haber

Selman Okumuş'tan Kuran Ziyafeti

Hafız Selman Okumuş'un Kılıç Ali Paşa Camii'nde okuduğu mukabeleye vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Selman Okumuş'tan Kuran Ziyafeti

Dünya Ezbere Kur'an-ı Kerim okuma birincisi Hafız Selman Okumuş'un Kılıç Ali Paşa Camii'nde okuduğu mukabeleye vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Kadın, erkek yaklaşık 100 kişi mukabeleyi takip ediyor. Hiç tanımadıkları kişilerle cami arkadaşlıkları kuranlar mukabeleyi birlikte takip ediyor.

Ramazan'ı en güzel şekilde değerlendirmek isteyenler ibadethanelere akın ediyor. Camilerde mukabeleye büyük önem veriliyor. Neredeyse her camide mukabele okunuyor. Günün belirli saatlerinde okunan mukabeleye iştirak etmek isteyenler Kur'an-ı Kerim'i alıp camiye koşuyor. Kılıç Ali Paşa Camii'nde de 3 hafız eşliğinde okunan mukabeleye öğle saati olmasına rağmen vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Dünya Ezbere Kuran'ı Kerim Okuma Birincisi Hafız Selman Okumuş'un dilinden dökülen ilahi sözleri cemaat can kulağı ile dinliyor. Selman Okumuş, mukabelenin asırlardır elden ele dilden dile gönülden gönüle hafızlar tarafından okunmasıyla günümüze geldiğini söyledi. Türkiye'deki mukabeleye dünyada en çok rağbet edilen mukabelelerden birisi olduğunu aktaran Okumuş, "Hemen hemen bütün camilerde birkaç vakitte cemaatin de iştirakiyle Kuran-ı Kerim'den 20 sayfa okunur. Bu yıl 29 gün içerisinde 30 cüzcün tamamı okunur. En son ise hatim duası yapılır."dedi.

Bu ramazanın diğerlerine nazaran daha güzel geçtiğini dile getiren Okumuş, "Cemaatimiz öğle tatili arasında yemek yenmediği için Kur'an molası vermiş oluyor. Bizde bundan memnunuz. Camimizde 11. 00, Öğle Namazı'ndan sonra, ikindiden önce ve sonra aynı cüz okunuyor. Gelmek arzu eden vatandaşları da camilere davet ediyorum."diye konuştu.

'İŞYERİNDEN ÖĞLE ARASINDA ÇIKIP CAMİDE KUR'AN MOLASI VERİYORUM'

Özel bir şirkette çalışan Ali Göksel Çokokumuş, ramazanın ilk gününden beri camiye gelerek mukabeleyi takip ettiğini söyledi. İşyerinde öğle arası verildiğinde hemen Kur'an-ı Kerim'i alarak hemen camiye geldiğini belirten Çokokumuş, "İnşallah mukabelenin tamamına katılacağım. Geçen sene de bu camideydim. Burada cami arkadaşlıkları kuruyoruz. Çok güzel bir şey. Tüm insanların bu atmosferi yaşamalarını isterim. 'Anlatılmaz yaşanır' derler ya inanın böyle bir duygu. Günün yoğunluğunu atıyorsunuz."ifadesini kullandı.

Barış Ulu ise her yıl farklı bir camide mukabeleye katıldığını aktardı. Her kesin Kuran-ı Kerim'le bereketlenmelerini isteyen Ulu, Kuran'ın vermiş olduğu dinginliğin ve bereketin bambaşka bir duygu olduğunu sözlerine ekledi.