Selimpaşa'ya Doğalgaz Verilmesi

Selimpaşa'ya Doğalgaz Verilmesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'de Demokrasi İçin Güçlü Bir Ana Muhalefete İhtiyaç Olduğunu Dile Getirerek, "Ankara'da Siyaseti Bitenler İstanbul'da Yeni Arayışlar İçindeler, İnanıyorum ve Güveniyorum Ki Vatandaşım Bu Fırsatı Vermez" Dedi.

Selimpaşa'ya Doğalgaz Verilmesi
15.03.2007 14:15 | Son Güncelleme: 15.03.2007 14:15

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye'de demokrasi için güçlü bir ana muhalefete ihtiyaç olduğunu dile getirerek, "Ankara'da siyaseti bitenler İstanbul'da yeni arayışlar içindeler, inanıyorum ve güveniyorum ki vatandaşım bu fırsatı vermez" dedi.

Silivri'nin Selimpaşa, Celaliye-Kamiloba ve Çanta Beldelerine doğalgaz verilmesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katıldığı törenle gerçekleştirildi. Burada bir konuşma yapan Topbaş, "İstanbul'da her gün yeni bir mutluluğa adım atıyoruz. İstanbul dünya kenti. Dünyada artık ülkeler değil şehirler yarışıyor. İstanbul'u da bu yarış içine soktuk. Sayın Başbakanıma ve hükümetimize teşekkür ediyorum. Vilayet hudutların tamamı büyükşehire dahil edildi. Bir önceki dönemden 3.5 misli alan itibariyle büyütüldü. Sorumluğumuz bu bölgenin köylerine kadar her tarafta oldu. Her bölgenin sorumluluğu bize verildi. Biz de İstanbul'u yeniden planladık. Tüm sorunları tek tek çözme adımları atıyoruz. Cumhuriyet döneminden itibaren alınmayan hizmetler oluşmaya başladı. Bu sizlerin bize verdiği yetkiyi doğru kullanmanın neticesinde ortaya çıktı" dedi.

"Ama maalesef hala geçmişte takılı kalan siyasiler, parlamentomuz kürsüsünde hala İstanbul'da hiç bir şey yapılmıyor diyorlar. Tabii o siyasiler bunu söyleyecek" diyen Topbaş, "Siz halksınız bu hizmetler içe içe görüyorsunuz. Bazı manşetleri gördükçe gülüyorsunuz. Bizi karalamak bizi aşağıya çekmek eski günlerini geri getirmek istiyorlar. Maalesef ana muhalefet partisi, İstanbul'daki sözüm ona yolsuzluklarla ilgili soruşturma açılması için bir komisyon kurulmasını istiyor. Kendi dönemlerinden kalan bir mantıkla bizi eleştirmeye çalışıyorlar. Bizim veremeyecek hiç bir hesabımız yok. CHP'sini bu İstanbul batırdı. Çünkü maalesef siyasilerinin acımasız baskınları sonucunda bitti, tükendi gittiler. İSKİ nasıl onları batırdı biliyoruz ve diğer kurumlar nasıl yok etti biliyoruz. Bizi de böyle sanıyorlar biz onlardan değiliz. Bizim yaptığımız iş ortada. Onların dönemini hatırlarsanız Sayın Sözen, Karayalçın hükümetinden borç para almak için hükümet kapılarında beklerdi. Ne oldu da bu kentin bütçesi o günlerde yüzde 7'lerde pay almasına rağmen ki bu gün bize yüzde 4 civarında pay geliyor. Bize kaynaklar nerden geldi. Bu paralar nasıl oluştu. Bu kadar büyük yatırımlar nasıl yapılıyordu" diye konuştu.

Kürsüden medyaya seslenen Topbaş, basın mensuplarından İstanbul'un o zamanki kaynaklarının nerde nasıl harcandığı konusunda bir araştırma yapılmasını isteyerek, "İstanbul'un o zamanki kaynakları nerdeydi ve nasıl kullanıldı bunu araştırsınlar. Bunu bulsunlar. Onu sorgulasınlar bu kaynaklarımızı nasıl, nerelerde harcandı ve hizmete dönüşmedi? Bunu sorsunlar. Şimdi biz hizmet yapıyoruz. Her işin altında fesatlık arıyorlar. Çünkü kafalara buna düzenli de ondan. Bakışları ve gözlükleri bu. Biz asla geriye dönüp bakmayız. Biz önümüze ve ileriye koşuyoruz. İstanbul'u dünyayı etkileyecek boyuta getirmek için adımlar atıyoruz. Ankara'da siyaseti bitenler İstanbul'da yeni arayışlar içindeler. İnanıyorum ve güveniyorum ki vatandaşım bu fırsatı vermez. Onların siyasetinin nasıl bittiğini bildiğimiz için o hatayı asla yapmayız. Hatta o özellikler bizde yok" ifadelerini kullandı.

İstanbul'un "2010 Avrupa Kültür Başkenti" seçildiğini dile getiren Topbaş, İstanbul'un farklı bir boyutta olduğunu ve 2 ay kadar önce AB Bakanlarını "2010 Avrupa Kültür Başkenti" kararlarına teşekkür etmek için Brüksel'de ziyarete gittiğini söyledi.

Brüksel'de parlamento binasında İstanbul'la ilgili bir fotoğraf sergisi açmak üzere görüşmeye gittiğinde bakanların İstanbul'la ilgili bakışlarını gördüğünün altını çizen Başkan Topbaş, "AB'nin kuruşlunun 50. yılı nedeniyle ayın 22'sinde özel olarak Roma'ya davet edildim. Beni de özel bir davetle aldılar. Napolyon'un dediği gibi Dünya tek devlet olsaydı İstanbul başkent olurdu. Sorumluluğumuz hepimizin. Bu sorumluluk çerçevesinde hizmet ediyoruz. İstanbul'un problemlerini biliyorum çözüm bizde" dedi.

Okullara spor salonu yapıldığını dile getiren Topbaş, "Bu spor salonları 200'ü bulacak. Bizden öncekiler sokakta maalesef yanlış yollara sapan çocuklara dert yanarken, bu tür yerleri ihmal ettiler. Bunları onlara sormak lazım. Eğitim kurumları yapılırken bu tarz yerler yapılmalı. Okulun bahçesine yapılanlar özellik değil olması gereken şeyler. Bize teşekkür yerine yapmayanları sorgulamamız lazım. Kadın Aile Sağlığı ve Merkezleri sayısını 30'a çıkardık. Kadınlarımız buradan yararlanıyor. Ayrıca 2 tane de tanı merkezi kurduk. Bayrampaşa ve Pendik'te her türlü teknolojiyle donatılmış, bir sistem kuruldu. Dünya İstanbul'u izliyor. 'İstanbul'da ne yapılıyor diyenleri' sizlere havale ediyoruz. Bunların defteri dürüldü demek ki biraz daha dürülmesi gerekiyor. Kendilerine gelsinler kendilerini düzenlesinler. her şey değişiyor. Çağdaş gelişime ayak uymayanlar var. Değişmeyenler var. Türkiye'de demokrasi için güçlü bir ana muhalefete ihtiyaç var. Doğru olanlara destek veriyoruz demeli. Ama her şeye yanlış her şeye kara deyince kim inanır çobana. Silivri'de yapmış olduğumuz doğalgaz çalışmalarıyla ilgili konuşmak istiyorum. Başkanın sözünü yarım bırakmamak için Silivri'ye doğalgaz getirdik. Gösterdiğimiz hedefim ötesine gidiyoruz. Adalara deniz altından doğal gaz gitti. Biz kendi imkanlarımızla 4.5 milyon dolara biz bitirdik. Kendi insan gücü kendi kaynaklarımızla bitirdik. İşimizle dostluklarını karıştırmayız. Bizi bilen bilir. Başım hiç öne eğilmedi. Ekibimle birlikte bu göreve hizmete layık olmaya çalışıyoruz. Biz sadece doğalgaz değil bir çok alanda çalışma yaptık yapmaya devam ediyoruz.

İSKİ'nin atSensuplarından İstanbul'un o ık suları kontrol altına almak için yaptığı yatırımlar var. İçme suyunu kaliteli hale getiriyoruz. Silivri'de rüya olarak göremeyeceğiniz metro çalışmasını başladık. Medeniyet bu. Buna hayalleri yetemeyenler hala eski günlerine kavuşmak için gayret gösteriyorlar. Bir elini bala yağa kaymak koydukları günleri arıyorlar bir daha bu fırsat size verilmezi. Kendiniz düzenler, vatandaştan özür dilersinler" şeklinde konuştu.

Metro çalışmalarının projelendirmeleri için süre kaynak imkanın gerekli olduğu vurgulayan Topbaş, "Borçlanma yetkimiz de yok. Ama bunu biz yaparız. Sizin yüzünüz güldüğünde tüm sıkıntılardan uzaklaşıyoruz. Daha neler yapabiliriz. Bizle birlikte tüm köy yollarını asfalt yaptık. 152 köyün her birine basket voleybol ve ufak futbol sahası, çocuk parkları yapıyoruz. Köylerimiz havzada kalanlar sıkıntı yaşıyorlar. Ekolojik tarım dışında tarım yok. Sizden alım garantili çiçek yetiştirilmesini istedik. Onlar İstanbullu için çiçek yetiştirecek biz alacağız. Başkan bugün de özellikle siz hanım kardeşlerimizi, kömür ve odun taşıma derdi bunlar bir tarafta kaldı. Gayet medeni ucuz ekonomik bir doğalgaza kavuşuyorsunuz. Doğalgaz olmasa 500 bin kamyon İstanbul trafiğinde olacaktı. Bunlar geride kaldı. Hizmetlerimiz yeni başladı. Çok çalışacağız. Birlikte ele ele vererek İstanbul'u medeni bir boyuta getireceğiz. Sizlere mutluluklar esenlikler diliyorum. Her zaman yüzünüz gülsün annelerin sevinç gözyaşları olsun" ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Topbaş rögar hırsızlıklarıyla ilgili olarak, "Kapakları çok büyük paralarla satamadıklarını sanıyorum ama hayati tehlikeye kadar her türlü sıkıntıyı dayatıyorlar. Biz de buna çare olarak, İSO'nun geliştirdiği mukavemetli betonla çözmeye çalışıyoruz. Şu anda başarıldı sanıyorum. Yakında uygulamalarda beton kapak şekline gireceğiz. Beton ızgaraya gireceğiz buna mecburuz. Maalesef bundan oldukça şikayetçiyiz. Şu anda dayanıklı bir beton gelişimi yapıldı. Üzerinden araç geçtiğinde probleme olmayacak boyutta bir çalışma gerçekleştiriyoruz" dedi.

(RA-RA-ÖK-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Selimpaşa'ya Doğalgaz Verilmesi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.9.2020 10:16:41. #1.14#
title