SELÇUKLU DEVLETİ HABERLERİ

Selçuklu Devleti Haberleri

Selçuklu Devleti haber, Selçuklu Devleti son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Selçuklu Devleti - 30.10.2018
Antalya Protokolu Resepsiyonda Buluştu
Resepsiyonda Vali Karaloğlu ve protokol üyeleri, üzerinde '29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 95. Yılı Kutlu Olsun' yazılı pastayı kesti. Resepsiyonda konuşan Vali Karaloğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin, Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu'nun bin yıllık devlet tecrübesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulduğunu anlattı.
Selçuklu Devleti - 28.10.2018
Selçuklu Film Platosu İçin Hollywood Görüşmeleri
Bu yıl mart ayında vizyona giren Direniş Karatay filminde, Moğol saldırılarının yoğun biçimde yaşandığı dönemde, zor şartlar altında Selçuklu Devleti'nde Emir Celalettin Karatay'ın önderliğinde kurulan Karatay Medresesi'nin başarı dolu kuruluş hikayesi anlatılıyor.
Selçuklu Devleti - 24.10.2018
Bisikletliler İznik'ten Ankara'ya Hareket Etti
İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da grubun 5 gün boyunca pedal çevireceğini dile getirerek, "400 kilometrelik bir etap kat edilecek. İlk durak Anıtkabir ve sonrasında Beştepe Külliyesi'ni ziyaret edecekler. İznik'ten Anadolu Selçuklu Devleti ve Türk bayrağının İznik çinisi üzerine işlenmiş motifini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a iletecekler.
Selçuklu Devleti - 22.10.2018
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni
"FETÖ'nün hedefi Türkiye'yi kaosa sürüklemekti" Yıldırım, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Konya, Kayseri, Kırşehir'in ilim merkezi haline getirildiğini ifade ederek, Osmanlı'nın da Selçuklu'nun bu mirasına sahip çıktığını anlattı.
Selçuklu Devleti - 14.10.2018
Komana Antik Kenti'nin Tarihi Bin 300 Yıl Geriye Gitti
Bugüne kadar sürdürülen çalışmaların Komana'nın özellikle Ortaçağ'daki merkezi rolünü ortaya koyduğunu belirten Erciyas, buna göre antik kentin 12. ve 14. yüzyıllar arasında Danişmend ile Selçuklu Devleti idaresinde önemli bir üretim, ticaret, tarım merkezi olduğunu anlattı.
Selçuklu Devleti - 8.10.2018
Selçuklu Birliklerinin İlk Şehitliği, 'Cennet Çukuru' Gizemini Koruyor
KONYA Selçuklu birliklerinin ilk şehitliği, 'Cennet çukuru' gizemini koruyor KONYA Selçuklu birliklerinin ilk şehitliği, 'Cennet çukuru' gizemini koruyorSelçuklu birliklerinin ilk şehitliği, 'Cennet çukuru' gizemini koruyor KONYA'da Musalla Mezarlığı'nda bulunan Malazgirt Savaşı öncesi Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan'ın, Anadolu'ya gönderdiği öncü birliklerin, Konya'ya kadar gelip Bizans askerleri tarafından şehit edilip, cenazelerinin atıldığı yer olarak bilinen 'Cennet çukuru' adı verilen mezarlık gizemini koruyor. Türkiye Selçuklu Devleti üzerinde araştırma yapan tarihçi Muhammet Ali Orak, rivayete göre Selçuklu askerlerinin şehit edildikten sonra Bizans askerleri tarafından o dönem su dolu olan çukura atıldığını belirtti.
Selçuklu Devleti - 26.9.2018
Erzurum Kalesi Gün Yüzüne Çıkıyor
Ziyarete, Vali Seyfettin Azizoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir ve diğer idareciler katıldı. Erzurum Kalesi'nde çok önemli bir tarihi mekanın ortaya çıkacağını vurgulayan Vali Azizoğlu, "Burada çalışan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Kar, yağmur, yaz, kış demeden çalışıyorlar. Kazı işi çok teknik ve bilimsel bir faaliyet, normal inşaat kazısı gibi yapılmıyor. Mühendislerimiz karış karış toprağı kazarak her döneme ait eseri ve objeyi kırmadan dökmeden gün yüzüne çıkarmaya çalışıyorlar. Burada çok önemli tarihi mekan ortaya çıkacak. Ülkemiz açısından da bu bölgenin açısından da geçmişe dair uzmanlarımıza ve bilim adamlarımıza çok önemli ipuçları verecek. Çeşitli dönemlere ait duvar yapıları bulduk. Urartuların yaptığı temeller var. Bunun üzerine Romalıların yaptığı duvarlar var, Büyük Selçuklu Devleti'nin yaptıkları ve Osmanlı Devleti'nin yaptıkları var.
Selçuklu Devleti - 25.9.2018
Selçuklu Başkentinde Ticaretin Kalbi "Bedesten Çarşısı"Nda Atıyor
Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan Konya'da, Romalılardan Selçuklulara, Osmanlı'dan günümüze binlerce yıllık geçmişe sahip tarihi "Bedesten Çarşısı", ticari canlılığını koruyor.
Selçuklu Devleti - 18.9.2018
Van'da "Ahilik Haftası" Kutlandı
Berge, şu ifadeleri kullandı: "Ahilik, Anadolu Selçuklu Devleti'nin son dönemleriyle Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemi arasında güçlenen esnaf örgütüdür.
Selçuklu Devleti - 17.9.2018
Ahilik Haftası
Ahiliğin sıradan bir teşkilat olmadığını vurgulayan Elban, "Ahilik bizde her şeyden önce bir yaşam biçimidir. Ahi, sadece sanat veya yaptığı işle anılan bir kişi değildir. Aile, toplum ve devlet hayatında, çarşıdaki vatandaşla olan ilişkisine kadar bir bütün olarak bir yaşam şeklidir ahilik teşkilatı. Öyle olduğu içindir ki Selçuklu Devleti dağıldığı zaman yeniden bir imparatorluk kurulurken ahilik teşkilatı çok önemli görev üstlenmiş ve yeni kurulan Osmanlı Devleti'nin hamurunun mayası olmuş ve 600 yıl civarında hüküm süren bir imparatorluğun oluşumunda çok önemli katkıları olmuştur.
Selçuklu Devleti - 15.9.2018
Muğla'ya Gelen Turist Sayısı Yüzde 34 Arttı
"Muğla'yı en çok 732 bin 277 kişiyle İngilizler ziyaret etti. İngilizleri Rusya, Almanya, Ukrayna ve Polonya'dan gelen ziyaretçiler izledi. Kıyı uzunluğu, çok sayıda koya sahip olması, temizliği, çekiciliği, ulaşımın kolaylığı gibi nedenler Muğla'yı cazip kılan etkenlerin başında geliyor." diyen Karacaağaç, şöyle konuştu: " Muğla özel konumu ve tarih boyunca birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması nedeniyle kültür turizminde de gelişti. 3 bin yıllık kentte Karya, Likya, Frig, Pers, Roma uygarlıkları ile Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinden kalma tarihi eserlerin kazılarda günü yüzüne çıkarılarak kentteki 5 müzede sergileniyor.
Selçuklu Devleti - 14.9.2018
Balkanlıoğlu'ndan Ahilik Haftası Mesajı
Vali Balkanlıoğlu mesajında, ahiliğin, 13. yüzyıldan itibaren Selçuklu Devleti'nde ortaya çıkmış, Osmanlı Devleti ile birlikte bugüne kadar gelerek Anadolu'daki esnaf ve sanatkar birliklerine, kardeşlik anlamında verilen isim olduğunu anımsattı.
Selçuklu Devleti - 12.9.2018
Orta Asya'dan Anadolu'ya Taşınan Kültür: Ahşap Camiler
Anadolu'daki ilk örneği, Anadolu Selçuklu Devleti döneminde vezir Sahip Ata tarafından Konya'da yaptırılan bu camiler, Türk-İslam mimarisinin estetik anlayışına dair belirleyici izler taşıdığı gibi yapım tekniklerinin ortaya çıkardığı sonuçla ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.
Selçuklu Devleti - 8.9.2018
Mutlu Şehir" Sinop'ta Yeni Hedef İnanç Turizmi
Doğal güzelliklerinin yanı sıra bünyesinde Balatlar Yapı Topluluğu, 1214'de Selçuklu Devleti tarafından inşa edilen Alaaddin Keykubat Cami, Seyit İbrahim Bilal Hazretleri Türbesi gibi çok sayıda tarihi mekan bulunduran Sinop'ta, inanç turizminin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılması planlanıyor.
Selçuklu Devleti - 3.9.2018
Payitaht Müzesi Ecdadın Hatıralarını Gelecek Nesillere Aktaracak
Konya Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan Konya'da ecdadın hatıralarını gelecek nesillere aktaracak Payitaht Müzesi'nin yapımını sürdürüyor.
Selçuklu Devleti - 29.8.2018
Aksaray Kilise Duvarına Selçuklu Sultanı Tasvir Edilmiş Hd
Kapadokya'nın başlangıcı olarak görülen Ihlara Vadisi, Anadolu'daki Hristiyanlığın ilk izlerini de barındırıyor. Belisırma köyü kıyısındaki vadide, 100'den fazla oyma kilise bulunuyor. Bu kiliselerden en önemlisi ise Kırkdamaltı Kilisesi (Saint Georgios) olarak belirtiliyor. İçindeki kitabelere göre kilisenin, 1283- 1295 yıllarında inşa edildiği kaydediliyor. O dönemde Roma İmparatorluğu'nun baskılarından kaçıp, Selçuklu Devleti himayesindeki Kapadokya bölgesine yerleşen Hristiyanların varlıklarını burada sürdürdüğü belirtiliyor.
Selçuklu Devleti - 29.8.2018
Kilise Duvarına Selçuklu Sultanı Tasvir Edilmiş
Kapadokya'nın başlangıcı olarak görülen Ihlara Vadisi, Anadolu'daki Hristiyanlığın ilk izlerini de barındırıyor. Belisırma köyü kıyısındaki vadide, 100'den fazla oyma kilise bulunuyor. Bu kiliselerden en önemlisi ise Kırkdamaltı Kilisesi (Saint Georgios) olarak belirtiliyor. İçindeki kitabelere göre kilisenin, 1283- 1295 yıllarında inşa edildiği kaydediliyor. O dönemde Roma İmparatorluğu'nun baskılarından kaçıp, Selçuklu Devleti himayesindeki Kapadokya bölgesine yerleşen Hristiyanların varlıklarını burada sürdürdüğü belirtiliyor.
Selçuklu Devleti - 28.8.2018
Tarihi Kalede, Define Avcılarına Karşı Kameralı Önlem
Çorum'da kent merkezi kale mahallesinde bulunan Danişmentliler ve Anadolu Selçuklu Devleti'nin hüküm sürdüğü tarihlerde yapıldığı tahmin edilen tarihi Çorum Kalesi'nin turizme kazandırılması için harekete geçildi.
Selçuklu Devleti - 25.8.2018
TBMM Başkanı Yıldırım'dan Zafer Haftası Mesajı
Milli tarihin iftihar sayfalarından birini açan büyük zaferle Anadolu'nun, Türklerin ebedi yurdu haline geldiğine, birlik ve kardeşliğin merkezi olduğunu anımsatan Yıldırım, mesajında şu ifadelere yer verdi: "947 yıl önce akın akın göç ederek yerleşmeye başladığımız Anadolu'yu milli bekamızın merkezi olarak muhafaza etmek en büyük dilek ve hedefimizdir. 1071 yılından itibaren siyasi coğrafyamız haline getirdiğimiz Anadolu'da kurduğumuz medeniyetimizle coğrafyayı vatan haline getirip insanlığın ortak değerlerine büyük katkıda bulunduk. Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti ile milli devamlılığımızı da bu topraklarda tesis ettik.
Selçuklu Devleti - 25.8.2018
Grafikli - Anadolu'yu Türklere Yurt Yapan Büyük Zafer: Malazgirt
Horasan Meliki Çağrı Bey'in son eşinden dünyaya gelen ve amcası Tuğrul Bey'in yerine 27 Nisan 1064'te Büyük Selçuklu Devleti'nin ikinci hükümdarı olan Sultan Muhammed Alparslan, 42 yaşında elde ettiği büyük başarıyla dünya tarihinin geleceğine yön verdi.
Selçuklu Devleti - 12.8.2018
Çifte Minareli Medrese'ye Turist İlgisi
Selçuklu Devleti'nin Anadolu'daki seçkin eserlerinden olan ve UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınan Çifte Minareli Medrese, Türkiye'nin farklı illerinden gelen turistlerin yanı sıra yurt dışından kente gelen yabancı turistlerin de uğrak noktası.
Selçuklu Devleti - 31.7.2018
Direniş Karatay" Yeniden Vizyonda
Anadolu Selçuklu Devleti'ni yıkmak için yola çıkan Moğollar ile devleti korumak için savaşan Celalettin Karatay ve Ahi Evran'ı konu alan "Direniş Karatay" filmi yoğun ilgi üzerine tekrar vizyonda.
Selçuklu Devleti - 9.7.2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliye'de Konuştu 1
  'CUMHURİYETİ ŞAHLANDIRMA SÖZÜ' Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında, Türkiye Cumhuriyeti'ni şahlandıracaklarını belirterek, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanlığı forsunda temsil edilen 16 devletimiz, çok büyük coğrafyada kurulmuş, büyümüş ve tarihe karışmıştır. Türkiye Cumhuriyeti 2200 yıllık aşkın bir devlet geleneğini temsil etmektedir. Bugün kendimizden ayrı göremediğimiz pek çok dost ve kardeş devlet var. Bizler kaderimizin merkezine Anadolu'yu yerleştirdik. Bin yıl önce Malazgirt'te Anadolu'ya serptiğimiz tohumlar Selçuklu Devleti'yle boy vermişti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Selçuklu Devleti Haberleri | Selçuklu Devleti Haber - Haberler - Sayfa 6 - Selçuklu Devleti haberleri, son dakika selçuklu devleti haber ve gelişmeleri burada. 650 Yıllık Çivisiz Cami Hem İbadete Hem Turizme Kazandırıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.11.2020 01:05:29. #1.14#
title