Selçuk Üniversitesi, Erasmus Kapsamında 24 Ülkeye Bin 153 Öğrenci Gönderdi
Haberler » Güncel » Haber

Selçuk Üniversitesi, Erasmus Kapsamında 24 Ülkeye Bin 153 Öğrenci Gönderdi

Konya Selçuk Üniversitesi, Erasmus Öğrenci Değişimi Programı Kapsamında 5 Yılda Bin 153 Öğrenci ile 184 Öğretim Üyesini Yurtdışındaki Üniversitelere Gönderdi. Selçuk Üniversitesi, Türkiye'de Bu Programı Uygulayan 90'a Yakın Üniversite Arasından Yurtdışına En Fazla Öğrenci Gönderen 6'ncı Üniversite Oldu.

Selçuk Üniversitesi, Erasmus Kapsamında 24 Ülkeye Bin 153 Öğrenci Gönderdi

Konya Selçuk Üniversitesi, Erasmus Öğrenci Değişimi Programı kapsamında 5 yılda bin 153 öğrenci ile 184 öğretim üyesini yurtdışındaki üniversitelere gönderdi. Selçuk Üniversitesi, Türkiye'de bu programı uygulayan 90'a yakın üniversite arasından yurtdışına en fazla öğrenci gönderen 6'ncı üniversite oldu.

Selçuk Üniversitesi Erasmus Öğrenci Değişim Programı Koordinatörü Doç. Dr. Önder Kutlu, öğrencilerin Polonya başta olmak üzere Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Macaristan, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Romanya, Yunanistan'da bulunan en gözde 114 üniversiteye giderek kendilerini geliştirme fırsatı yakaladığını söyledi.

Erasmus Programı'nın, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik Avrupa ülkelerinde bir etiket program haline geldiğini belirten Doç. Dr. Kutlu, "Bu programla öğrenci ve öğretim üyeleri yurtdışında eğitim görebiliyor. Üniversiteler birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirebiliyor. Bunun yanı sıra öğrenciler, iş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak kendilerini çok yünlü geliştirip, ikinci, üçüncü bir dil de öğrenebiliyor. Bu nedenlerle yurtdışına gitmek isteyen öğrenci sayımız her yıl daha da artıyor." dedi.

Yurtdışına gitmek isteyen öğrencilerin başvuruları alındıktan sonra Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nun yaptığı sınavla gönderilecek öğrencileri belirlediklerini söyleyen Doç. Dr. Kutlu, "Sınav sisteminde yüzde 50 not ortalaması, yüzde 50 dil seviyesine dikkat ediyoruz. Başvuru yapan bütün öğrencilerin programdan yararlanmasını istiyoruz. Ancak yabancı dil sorunu nedeniyle bu mümkün olmuyor." diye konuştu. (CİHAN)