Selçuk Deve Güreşleri Başladı

Selçuk Deve Güreşleri Başladı

İzmir'in Selçuk İlçesi'nde geleneksel hale gelen ve Ege Bölgesi'nin en büyüğü olarak kabul edilen '30'uncu Selçuk- Efes Deve Güreşleri Festivali' başladı.

Selçuk Deve Güreşleri Başladı

İzmir'in Selçuk İlçesi'nde geleneksel hale gelen ve Ege Bölgesi'nin en büyüğü olarak kabul edilen '30'uncu Selçuk- Efes Deve Güreşleri Festivali' başladı.

İstasyon Meydanı'nda kurulan kıl çadır önünde düzenlenen törende konuşan Selçuk-Efes Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Metin Çıtak, bu yıl yapılan güreşlere farklı bir boyut getirdiklerini söyledi. Gelenekselleşen güreşlerin her yıl bir gün yapıldığını, bu sene ise üç güne yayıldığını kaydeden Çıtak, özellikle esnafı ve ilçe ekonomisini düşünerek böyle bir karar aldıklarını söyledi.

Kaymakamı Ayhan Boyacı da, deve güreşlerinin kış mevsiminde yapıldığı bölgelere ayrı bir hareketlilik getirdiğini belirtti. Deve güreşleri için zaman zaman 'hayvanlara eziyet yapılıyor' iddialarının ileri sürüldüğünü hatırlatan Kaymakam Boyacı şöyle konuştu:

"İzmir Valiliği ve Hayvan Koruma Derneklerinin oluru vardır. Güreşlerin yararlı olduğu teyid edilmiştir. 'Örf ve adetlerimize, hayvan haklarına aykırılık yoktur' denilmiştir. Bilimsel olarak da destek verilmiştir. Develer bereketli hayvanlardır. İnsanlık onların gücünden kervanlarda yararlanmıştır. Sütü, yünü ve etinden de yararlanılır. Bu güreşler deve neslinin tükenmesini de engellemektedir."

Selçuk deve güreşlerinin ulusal boyutları aşarak uluslararası da tanındığını kaydeden Kaymakam Boyacı, yabancı yayın organlarının güreşlere büyük ilgi gösterdiğini anlattı.

TEMSİLİ KERVan GEZDİRİLDİ

Konuşmaların ardından Ege Bölgesi'nin geleneksel yemeği keşkek yapıldı, deve güreşleri ile ilgili bir fotoğraf sergisi açıldı. Törene katılanlar daha sonra 'Kervan Molası' adı verilen etkinliğe katıldı. Bu çerçevede önde bir eşek, arkasında yavru deve (dorum), onun da arkasında anne deve (maya) ve çift hörgüçlü devenin (buhur) katıldığı kervan meydanda gezdirildi.

'EN SÜSLÜ DEVE YARIŞMASI'

Festivalde yarın (Cumartesi) yine İstasyon Meydanı'nda 'Altın havan en süslü deve yarışması' yapılacak ve çarşı podyuma dönecek. Akşam da deve sahipleri tanışma ve dayanışma yemeğine katılacak. Festivalin son günü olan 15 Ocak Pazar ise Selçuk-Pamucak deve güreşi sahasında birbirinden namlı 116 deve 58 ayrı güreş yapacak. Hava muhalefeti nedeniyle yurt genelindeki birçok güreşin iptal edilmesinden dolayı izleyici patlaması yaşanması beklenen Selçuk- Efes Deve Güreşleri Festivali'ne her yıl olduğu gibi bu yıl da mangal sefasının damga vurması bekleniyor. İzleyicilerin bir yandan güreşleri izlerken bir yandan da yaktıkları mangalın başında arkadaşlarıyla keyifli saatler geçirebildiği festival, bu yönüyle Türkiye'nin en geniş katılımlı kış pikniği olma özelliğini de taşıyor. - İzmir / Selçuk


reklam