Selçuk Bayraktar kimdir? SİHA İHA'nın gelişmesini sağlayan Selçuk Bayraktar kaç yaşında, nereli, mesleği nedir? - Haberler
Haberi Paylaş

Selçuk Bayraktar kimdir? SİHA İHA'nın gelişmesini sağlayan Selçuk Bayraktar kaç yaşında, nereli, mesleği nedir?

Haberler.com - Haberler | Gündem
Selçuk Bayraktar kimdir? SİHA İHA'nın gelişmesini sağlayan Selçuk Bayraktar kaç yaşında, nereli, mesleği nedir?

SİHA ve İHA'ların gelişmesine katkı sağlayarak hava savunma sanayimizi geliştiren bir isim olan Selçuk Bayraktar, Milli Uzay Projesi ile yeniden gündeme geldi. Başarılı isim hakkında Selçuk Bayraktar kimdir? SİHA İHA'nın gelişmesini sağlayan Selçuk Bayraktar kaç yaşında, nereli, mesleği nedir? sorularının yanıtları arandı.

Hava Savunma Sanayimizin gelişimine katkı sağlayan bir isim olan Selçuk Bayraktar hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik. Selçuk Bayraktar kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği nedir? Selçuk Bayraktar hayatı ve biyografisi nedir? İşte detaylar haberimizde...

SELÇUK BAYRAKTAR KİMDİR?

Selçuk Bayraktar 1979 yılında, Sarıyer, İstanbul'da doğan, Türkiye'nin ilk yerli üretim S/İHA Sistemi Baykar Bayraktar TB2'nin mimarı, Baykar Savunma Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanıdır.

YAŞAMI

Aslen Trabzonlu olan Selçuk Bayraktar 1979 yılında İstanbul'un Sarıyer ilçesinde Özdemir - Canan çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitim hayatına Sarıyer İlköğretim Okulu'nda başladı, burayı bitirdikten sonra Robert Koleji'ne yazıldı, 1997 yılında Robert Koleji'nden mezun oldu. Aynı sene İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haber leşme Mühendisliği bölümünde üniversite eğitimine başladı. Üniversite eğitimi sürerken Pennsylvania Üniversitesi GRASP laboratuvarına yaptığı staj başvurusu kabul edildi. Staj yaparken kendisine burs verilmesi teklifi sonrası 2002-2004 yılları arasında Pennsylvania Üniversitesi'nde insansız uçaklar üzerine yüksek lisans yaptı. Yüksek lisans sonrası Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde insansız hava araçlarının agresif manevra kontrolü üzerine burslu olarak ikinci yüksek lisansını tamamladı. Bu süreç içerisinde Profesör George Pappas ve Profesör Eric Feron'un asistanı olarak çalıştı. Dünyada ilk kez yapılan İHA formasyon uçuşu deneyleri, yer ve havada koordineli robot takımları, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri hakkında bilimsel çalışmalar gerçekleştirdi.

Eğitiminin ardından 2007 yılında Türkiye'ye döndü. Baykar Savunma'nın teknik müdürü oldu. Türkiye tarafından geliştirilen insansız hava araçlarının uçuş kontrol, aviyonik sistem mimarisi, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, gömülü yazılım geliştirme ve elektronik donanım gibi bölümleriyle ilgilendi. Ekibiyle beraber; Türkiye-PKK çatışmasında, Suriye İç Savaşı'nda ve İkinci Libya İç Savaşı'nda kullanılan Baykar Bayraktar TB2 insansız hava aracı sisteminin güdüm ve kontrol sisteminin tasarımını yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine giren ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA'yı tasarladı. Türkiye'nin ilk Taarruzi İnsansız Hava Aracı "Akıncı" (TİHA) sisteminin tasarlanmasına geliştirilmesine öncülük etti.

Bunların yanında Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın mütevelli heyeti başkanı ve kurucularındandır. Vakfın kuruluş amaçları dahilinde teknolojiye hevesli olan belirli yaş grubundaki insanları vakıfla birlikte araştırma yapmaya teşvik etti. Türkiye'de uzay alanında yapılan çalışmaları teşvik etmek amacıyla uzay festivali olan TEKNOFEST'i düzenledi.

Çin'in Vuhan eyaletinde ortaya çıkan COVID-19 virüsüne karşı, 22 Mart 2020'de, Bayraktar şahsi Twitter hesabından Türkiye'de solunum cihazı üretimine teknik destekte bulunacağını açıkladı. Arçelik, ASELSAN, Baykar Savunma ve BIOSYS'in birlikte yürüttüğü iki haftalık geliştirme sürecini ardından üretilmesi öngörülen 5000 solunum cihazının ilk 100 tanesi 20 Nisan 2020'de Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin açılışında teslim edilmiştir.

ÖZEL HAYATI

Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile 2016 yılında evlenmiştir ve bir çocuk babasıdır. Aynı zamanda hususi pilot lisansına sahiptir.

PATENTLERİ

Hava Araçları İçin Otomatik İniş-Kalkış Sistemi (Türk Patent Enstitüsü 2015/07928)

Değişen Çalışma Şartlarını Algılayabilen Elektromekanik Servo Motor Kontrollü Eyleyici Sistemi Ve Kontrol Metodu (Türk Patent Enstitüsü 2015/14111)

Üç Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi (Türk Patent Enstitüsü Ref: PT2015-00693)

EKG Cihazı (Türk Patent Enstitüsü Ref: PT2015-00693)

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title