Sekiz Yıldır Yemek Yiyemiyor
Haberler » Güncel » Sekiz Yıldır Yemek Yiyemiyor - Haber

Sekiz Yıldır Yemek Yiyemiyor

75 Kez Ameliyat Masasına Yattı Ama Bir Sonuç Alınamadı, Şimdi Umutlar 76.'sında...

Sekiz Yıldır Yemek Yiyemiyor

Rize'de sekiz yıl önce su yerine yağ çözücü içen 10 yaşındaki Mustafa Sancaktutan, midesine bağlanan cihaz vasıtasıyla sıvı mama ile besleniyor. 75 kez ameliyat olan Sancaktutan, 76. ameliyat başarılı geçerse yemek yiyebilecek.

Anne Sinem Sancaktutan, 2002 yılında oğlu Mustafa Sancaktutan'ın mutfak tezgahı üzerinde bıraktıkları yağ çözücüyü su zannederek içtiğini ve yemek borusunun yandığını belirtti.

Çok zor dönem geçirdiklerini ifade eden anne Sancaktutan, şunları söyledi:

''Oğlum benden su istedi. Ellerim kirli olduğu için yıkayıp vermek istedim. O arada yağ çözücüyü içmiş. Doktora götürdük. Bu sürenin ardından uzun bir ameliyat dönemi geçirdik. Oğlum 75 kez ameliyat oldu. Yemek borusunun yarısı alındı. En son midesinden cihaz bağlandı ve son dört yıldır midesinden sıvı mama ile besleniyor. Sadece su içebiliyor.

Onun yemek yediğini görmeyi çok istedim. 75 ameliyat için varımı yoğumu sattım. Eşim çalışmıyor. Elimde kalanların da hepsini satmaya hazırım. Yeter ki oğlum düzenli beslenebilsin.''

BAĞIRSAKTAN YEMEK BORUSU

Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk cerrahi servisinde, 10 yaşındaki Mustafa'nın 76. ameliyatını olacağını kaydeden Sancaktutan, ''Doktorlar kalın bağırsağından yemek borusu yapılacağını söyledi. Eğer başarı sağlanırsa Mustafa artık ağızdan beslenebilecek. Tek umudumuz bu ameliyat'' dedi.

''AMELİYAT RİSKLİ''

Rize Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahi Servisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. İrfan Serdar Arda ise ''Ameliyat riskli. Hazırlıklarımız devam ediyor. Tetkiklerin tamamlanması 15 gün alacak. 15 gün sonra ameliyat yapmayı düşünüyoruz. Çok uzun ve zor bir ameliyat olacak'' dedi.

Kaynak: Diğer

Manşet

Haberler