Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı
Haberler » Güncel » Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı - Haber

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Çanakkale Savaşı'nın, Türk milletinin var olma mücadelesinin kahramanca ortaya konduğu, dünyada eşi ve benzeri görülmemiş bir destansı mücadele olduğunu belirtti.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı

Belediye Başkanı , Savaşı'nın, Türk milletinin var olma mücadelesinin kahramanca ortaya konduğu, dünyada eşi ve benzeri görülmemiş bir destansı mücadele olduğunu belirtti.


Genç, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Çanakkale Savaşı'nın, 1. Cihan Harbi'nin neticelenmesinde bir mihenk taşı olduğunu ifade etti.


Mehmetçiklerin bu savaşta ortaya koyduğu mücadelenin genç nesillere iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan Genç, şunları kaydetti:


"Çanakkale'de savaşan kahramanların destanını anlatmak her vatandaşımızın olduğu gibi bizlerin de görevidir. Çanakkale Savaşı Türk milletinin var olma mücadelesinin kahramanca ortaya konduğu dünyada eşi ve benzeri görülmemiş destansı mücadeledir. Bizler bu destansı mücadeleyi ve şehitlerimizi genç kuşaklara anlatarak bu vatanın nasıl kurtulduğunu onlara çok iyi izah etmeliyiz. Bir daha bu işgalleri yaşamamak için Çanakkale ruhunu daima diri tutmalıyız. Düşmanımızı ve dostumuzu daha iyi tanımak, ülkemiz üzerinde oynanan oyunların geçmişini gençlerimize doğru şekilde anlatırsak ülkemize yönelecek tehlikeleri kolay bir şekilde bertaraf edebiliriz." Genç, Kurtuluş Savaşı'nın, Çanakkale Savaşı'nın devamı olduğunu işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:


"Bu savaşlar yalnızca Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına değil, bütün dünyada işgale uğramış mazlum Müslüman ülkelere de örnek olmuştur. Ordumuzun Çanakkale'de kazanmış olduğu moral ve cesaretle Kurtuluş Savaşı'nı kazandık. Buradan bir kez daha Çanakkale Savaşı'nın kazanılmasında çok önemli görevler üstlenen Gazi Mustafa Kemal'i ve kahraman şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyor, ruhları şad olsun diyorum."

Kaynak: AA

Manşet

Haberler