Şehit Yakını ile Gazilere Devlet Övünç Madalyaları Tevcih Edildi

Şehit Yakını ile Gazilere Devlet Övünç Madalyaları Tevcih Edildi

Şehit Yakını ile Gazilere Devlet Övünç Madalyaları Tevcih Edildi
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Yerel

Aksaray ile birlikte 43 ilde eş zamanlı olarak Devlet Övünç Madalya tevcih töreni düzenlendi.

Aksaray ile birlikte 43 ilde eş zamanlı olarak Devlet Övünç Madalya tevcih töreni düzenlendi.

Aksaray Valiliğinde düzenlenen törene Vali Şeref Ataklı, Jandarma Komutanı Albay Levent Ölmez, Belediye Başkan Vekili Hami Kuzucu, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Acar, Baro Başkanı Levent Bozkurt, Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Hüseyin Koçak, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Dağ, siyasi parti temsilcileri, tüm kamu kurumları yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başlayan törende konuşma yapan Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Devlet Övünç Madalyası tevcih töreninin şehit ve gazilerin millet nezdindeki saygınlığını ifade ettiğini söyledi.

Vali Ataklı konuşmasında: ‘İşte sizler, ebediyete intikal etmiş olan şehitlerimizin anneleri, babaları, eşleri, çocukları ve gazilerimiz olarak bu övünç madalyalarına layık görülen kişilersiniz. Bugün vatan için, milletimiz için canlarını ortaya koyan değerli insanların ve onların ailelerinin ve hepimizin gurur günüdür. Ne mutlu bizlere ki, vatanı, bağımsızlığı ve milli onuru için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamış asil bir milletin evlatlarıyız. Aziz vatanımızın korunması için, ülkemizin her köşesinde huzur ve güvenliğin, emniyet ve asayişin sağlanması için canını ortaya koyarak görevini yapan bütün kahramanlarımızla iftihar ediyoruz.’ dedi.

‘Vatan sevgisini, milli ve manevi değerlerini her şeyden üstün tutan milletimiz için şehitlik ve gazilik ulaşılabilecek en yüce makamdır’ diyen Vali Ataklı: "Bu cennet vatan bu kutsal topraklar bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin isimli isimsiz tüm kahramanlarımızın mirasıdır. Dolayısıyla, ne şehitlerin ne gazilerin ne de onları büyük bir vatan ve millet sevgisiyle yetiştiren anne ve babaların hakkı ödenebilir. Onların fedakârlıklarını ve vatanları için yaptıklarını karşılamaya dünyevi hiçbir ödülün yetmeyeceği kanaatindeyim. Bu ödül devletimizin ve milletimizin şükranlarının sadece somut bir göstergesidir. Şehitlerimizin aileleri ve gazilerimiz bizlere emanettir. Onlara sahip çıkmanın en önemli sorumluluğumuz olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız."

Törende daha sonra şehit ve gazilerin özgeçmişleri okundu. Bakanlar Kurulu'nun önerisi Cumhurbaşkanının onayı ile görevlerinde gösterdikleri feragat ve fedakârlık dolu çalışmaları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti adına haklı gurur kaynağı teşkil eden TSK ve Jandarma Genel Komutanlığı mensubu şehit Hava Pilot Üsteğmen Hamza Gümüşsoy ile Gaziler uzman çavuş Dede Mehmet Akbulut ve er Recep Ulu’ya Devlet Övünç Madalyası ve beratları Vali Şeref Ataklı tarafından takdim edildi.

Şehit Hava Pilot Üsteğmen Hamza Gümüşsoy’ın övünç madalyası babası Yunus Gümüşsoy’a takdim eden Vali Şeref Ataklı, şehide Allah’tan rahmet dilerken gazilere de sağlıklı bir ömür geçirmelerini temenni etti.

Madalya takdimi sırasında da şehit ve gazi yakınları duygulu anlar yaşarken Şehit Pilot Hamza Gümüşsoy’un babası Yunus Gümüşsoy, "Aldığımız bu madalya bizi onurlandırdı. Allah, devletimize zeval vermesin. Sağ olun, var olun" diyerek teşekkür etti.

Vali Şeref Ataklı Şehit yakınları, gaziler ve ailelerini Valilik Makamına davet ederek bir süre sohbet etti.

Şehit Yakını ile Gazilere Devlet Övünç Madalyaları Tevcih Edildi
Şehit Yakını ile Gazilere Devlet Övünç Madalyaları Tevcih Edildi

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title