Şehit Uzman Onbaşı Kızılca'nın Cenazesi, Baba Ocağındaki Yatağına Son Kez Konuldu

Şehit Uzman Onbaşı Kızılca'nın Cenazesi, Baba Ocağındaki Yatağına Son Kez Konuldu

Diyarbakır'da şehit düşen Onbaşı Mehmet Kızılca'nın cenazesi, son kez getirildiği baba evinin odasındaki yatağına konuldu. Şehidin tabutunun başındaki asker, gözyaşlarını tutamadı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde PKK'lı teröristin silahlı saldırısında şehit olan 21 yaşındaki Jandarma Uzman Onbaşı Mehmet Kızılca'nın cenazesi, memleketi Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt Beldesi'nde yaklaşık 7 bin kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Helallik alınması için baba evine getirilen şehit Kızılca'nın tabutu, odasındaki yatağına konuldu. Şehidin acılı babası Mustafa Kızılca, cenaze töreninde oğlunun fotoğrafına bakarak 'Çok yakışıklısın oğlum' diyerek gözyaşlarına hakim olamadı. Bu sözlerin ardından şehidin tabutunun başında saygı duruşunda bulunan asker de gözyaşlarına boğuldu.

''ŞİMDİ BEN KİME KARDEŞİM DİYECEĞİM''

Kızılca'nın cenazesi akşam saatlerinde askeri uçakla önce Konya'ya getirildi. Burada düzenlenen karşılama töreninin ardından şehit Kızılca'nın cenazesi karayoluyla getirildiği Ermenek ilçesinde Devlet Hastanesi morguna kondu. Sabah saatlerinde şehidin cenazesini almak için baba Mustafa, anne Fadime, ağabeyi Müjdat ve kız kardeşi Sümeyye Kızılca hastaneye geldi. Acılı aile şehit Mehmet Kızılca'nın yüzünü son kez gördü. Şehidin ağabeyi Müjdat Kızılca, akrabalarının kollarında "Tek kardeşim vardı. Kardeşim aslandı. Şimdi ben kime kardeşim diyeceğim" diyerek gözyaşı döktü.


97 YAŞINDAKİ BABAANNE, TORUNU İÇİN MERDİVENDE GÖZYAŞI DÖKTÜ

Hastane morgundan alınan şehidin cenazesi yaklaşık 200 araçlık konvoyla Güneyyurt beldesindeki baba ocağına götürüldü. Şehidin cenazesi eve alınarak bir süre burada bekletildi. Şehidin 97 yaşındaki babaannesi Kadriye Kızılca, oturduğu ahşap evinin merdivenlerinde torunu için gözyaşı döktü.


'İDAM İSTİYORUZ' SLOGANLARI

Cenaze evine Karaman Valisi Fahri Meral, AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker, İl Emniyet Müdürü Fikret Bayraktar, Garnizon Komutanı Personel Albay Yurdakul Kazım Türkmen de gelerek taziyelerini iletti. Baba evindeki cenaze okunan Kur'anı Kerim ve duanın ardından dışarıya çıkarıldı. Bu sırada bir şehit yakını Milletvekili Recep Şeker'e seslenerek, "İdam istiyoruz" dedi.


TABUTUN BAŞINDAKİ ASKER DE GÖZYAŞI DÖKTÜ

Şehit Mehmet Kızılca'nın cenazesi daha sonra cenazenin kılınacağı Abdullatif Camisine götürüldü. Şehidin cenazesi musalla taşına konulduktan sonra baba Mustafa Kızılca ve anne Fadime Kızılca, tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Çocuklarının tabutunu ve fotoğrafını öpen baba Mustafa ve anne Fadime Kızılca, "Seni yalnız bırakmıyoruz. Buradayız. Kimseyi sevindirmeyeceğiz" dedi. Baba Mustafa Kızılca ardından oğlunun fotoğrafına bakarak, "Çok yakışıklısın oğlum" diyerek gözyaşlarına hakim olamadı. Ailenin bu sözlerinin ardından şehidin tabutunun başında saygı duruşunda bulunan bir askerin de gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.


CENAZE TÖRENİNE 7 BİN KİŞİ KATILDI

Şehit Uzman Onbaşı Mehmet Kızılca, öğle namazını müteakip yaklaşık 7 bin kişinin katılımıyla kılınan namazının ardından belde mezarlığına dualarla defnedildi. Şehidin cenaze törenine, Karaman Valisi Fahri Meral, AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker, Antalya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cengiz Yıldız, Garnizon Komutanı Personel Albay Yurdakul Kazım Türkmen, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Karaman Emniyet Müdürü Fikret Bayraktar, şehidin ailesi, yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: İHA