Şehir Tiyatrolarından 7 Oyun

Şehir Tiyatrolarından 7 Oyun
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, ekim ayının 2'nci haftasında 7 oyun ile seyircinin karşısına çıkacak."Kargaşa (16+)", "Sevgili Doktor", "Yüzleşme" ve "Arzunun Onda Dokuzu" adlı oyunlar, 12-16 Ekim tarihleri arasında seyredilebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, ekim ayının 2'nci haftasında 7 oyun ile seyircinin karşısına çıkacak.

Şehir Tiyatrolarından yapılan açıklamaya göre, "Kabare (Cabaret)",

"Zırhlı Kurt (Kösem Sultan ile Avcı Mehmed)", "Gönlümdeki Osman Hamdi Bey",

"Kargaşa (16+)", "Sevgili Doktor", "Yüzleşme" ve "Arzunun Onda Dokuzu" adlı oyunlar, 12-16 Ekim tarihleri arasında seyredilebilecek.

Bir kabare aktristi ile Amerikalı bir yazarın kısa ömürlü aşkını ve onları kuşatan büyük toplumsal kaosu anlatan "Kabare (Cabaret)", kült müzikaller sınıfında yer alıyor.

"Kabare", 1972 yılında beyaz perdeye aktarıldığında 8 Oscar kazandı ve

"Tüm zamanların en iyi 100 filmi" listesine girdi. Joe Masteroff'un yazdığı, Yücel Erten'in yönettiği oyunun unutulmaz müziği John Kander imzasını taşıyor.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak olan oyunda Mert Turak, Özge Borak, Can Başak, Ergun Üğlü, Selma Kutluğ, Hakan Arlı, Nurdan Kalınağa, Tolga Coşkun'un da aralarında bulunduğu geniş bir oyuncu kadrosu yer alıyor.

Tarık Günersel'in 18 yılda yazdığı şiirsel piyes "Zırhlı Kurt (Kösem Sultan ile Avcı Mehmed)"u, Erol Keskin yönetti. Murat Coşkuner, Aslı Öngören, İbrahim Gündoğan'ın rol aldığı oyun, Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde seyredilebilecek.

"Gönlümdeki Osman Hamdi Bey", ölümünün 101. yılında, batılı anlayışla figürlü resmin ilk temsilcisi, müzeci, arkeolog ve Sanayi-i Nefise Mektebi'nin kurucusu Osman Hamdi Bey'in hayatını sahneye taşıyor.

Ünlü ressamın hayatından önemli kesitler sunarken onun hiç bilinmeyen yönlerini, sanatçı kişiliğini, aile yaşantısını, arkadaşlık ilişkilerini ve aşklarını anlatan oyunu, Gülsün Siren Kınal yazdı, Engin Gürmen yönetti.

Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak oyunda, Aslı Narcı, Ayşen Çetiner, Tolga Yeter, Engin Gürmen, Vildan Gürelman rol alıyor.

Dünyanın herhangi bir yerinde olabilecek bir boşluğun ortasında ve eski bir evde yıllardır uyuyan hikayenin gizlediği 5 kadının dramı, "Kargaşa" ile açığa çıkıyor. Abdul Mounem Amayri'nin yazıp yönettiği, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde izlenebilecek oyunda Nergis Çorakçı, Ezgi Sümer Yolcu, İrem Arslan Aydın, Zeynep Özyağcılar, Ece Özdikici rol alıyor.

Birbirinden bağımsız 8 kısa öyküden oluşan 2 perdelik "Sevgili Doktor" adlı eserde, çeşitli sınıflardan kişilerin varoluşları, ilişkileri, çelişkileri ve hayatta kalma çabaları trajikomik durumlarla seyirciye aktarılıyor.

Anton Çehov'dan Neil Simon'un uyarladığı oyunun yönetmeni Taner Barlas. Funda Postacı, Meriç Benlioğlu, Nagehan Erbaşı, Taner Barlas'ın rol aldığı oyun, Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak.

"Yüzleşme", deniz kıyısındaki istasyonda yolları kesişen yalnız insanları konu alıyor. Bir yanda geçmişe dönük kırgınlıkları ve pişmanlıkları ile geçmişini irdeleyen Züleyha, diğer yanda tek derdi para olan, yaşamı basit sorularıyla anlamlandırmaya çalışan ve umudunu yitirmeyen Yadigar.

İki farklı kültürün insanları olmalarına rağmen Yadigar ile Züleyha arasında giderek bir iletişim kurulur ve bir süre sonra her ikisi de yaşadıkları içsel yolculuklarındaki büyük yüzleşmenin farkına varırlar. Arslan Kacar'ın yazdığı oyunu Ali Karagöz yönetiyor. Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde sahnelenecek oyunda, Perihan Savaş, Arslan Kacar, Samet Hafızoğlu ve Orcan Dönmezer rol alıyor.

"Arzunun Onda Dokuzu", işgal edilen topraklarda kültürün, hayatın, bedenin, ruhun zorla ele geçirilmesi karşısında kadınların yaşadığı çıkmazları ve ölüm kalım savaşındaki 9 kadını anlatıyor.

Heather Raffo'nun yazdığı oyunu Arif Akkaya yönetiyor. 12-16 Ekim tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi'nde oynanacak oyunda Hikmet Körmükçü, Hasibe Eren, Bensu Orhunöz, Cihan Kurtaran rol alıyor.

- İSTANBUL

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title