Sedef Hastalığında Doktor Tavsiyelerine Güvenin!

Sedef Hastalığında Doktor Tavsiyelerine Güvenin!

Sedef hastalığında alternatif yönetmelere değil, doktor tavsiyelerine güvenin!

Sedef Hastalığında Doktor Tavsiyelerine Güvenin!

Belki de en çok duyduğumuz hastalıkların başında gelir sedef hastalığı… Üstelik bu konu hakkında hepimizin söyleyecek bir sözü, önereceği bir ilaç ve tavsiye edeceği doğal bir yöntem vardır. Ancak her hastalıkta olduğu gibi sedef hastalığında da kulaktan dolma bilgiler yerine, uzman hekimlerin direktifleri dinlenmelidir. Avrasya Hastanesi'nden Dermatoloji Uzmanı H. Deniz Yardımcı, sedef hastalığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

SEDEF HASTALIĞI NEDİR?

Ölü cilt hücrelerinin cilt yüzeyinde hızlı bir şekilde birikmesiyle ortaya çıkan bir cilt problemidir. Sedef hastalığı denilmesinin nedeni dıştan görülen pembe kırmızı zeminde beyaz parlak kabuklar olmasıdır.

Sedef hastalığı hayatın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir. Çocuklukta nispeten daha az görülen sedef hastalığının en yaygın semptomu olan beyaz kabuklu plaklar, vücudun her yerinde olabilir. Saçlı deri tırnak tutulumu olabilir. Bazen mantar ve egzama ile karıştırılabilen sedef hastalığının kesin teşhisi ancak bir dermatolog tarafından konulabilir.

SEDEF HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Sedef hastalığının belli bir nedeni yoktur. Ancak genetik yatkınlığın etkili olduğu kabul edilen bir gerçektir. Genellikle hastalarda psöriozis ortaya çıkacak bir psikolojik zemin vardır. Mükemmeliyetçi kişilerde daha çok görüldüğü gözlemlenmiştir.

HASTALIĞIN ORTAYA ÇIKMA NEDENLERİ;

Sebep olanlar arasında infeksiyonlar özellikle boğaz infeksiyonu,

- İdrar yolu infeksiyon,

- Yorgunluk

- Stres,

- Ani gelişen cilt travmaları (güneş yanığı gibi) etkili bulunmuştur.

KESİN BİR TEDAVİSİ YOKTUR

Genellikle hastalar, 'Sedef hastalığının iç organlarla ilgisi var mı' diye sorarlar. Hastalığın herhangi bir böbrek ve karaciğer hasatlığı ile ilgisi yoktur. Hastalığın tedavisi sonrasında özel bir diyet uygulanması gerekmez. Sadece yediklerinde kaşıntı yapan bir gıda varsa (acılı gıdalar, salçalı gıdalar vs.) onu az tüketilmesi uygundur. Bazı çalışmalarda kilo alımının hastalığı tetiklediği belirtilmiştir. Bu yüzden sağlıklı beslenme önerilir. Tedavisinde neden belli olmadığı için halen köklü bir çözüm getirecek bir yöntem ya da ilaç yoktur. Zaman zaman gazetelerde 'Sedefin tedavisi bulundu' gibi haberler çıkmasına rağmen maalesef bunlar doğru olmadığı gibi hastalar için hayal kırıklığıdır.

TEDAVİ KİŞİYE ÖZELDİR

Günümüzde, lokal tedavi (pomad, losyon vs.) ve ağız yoluyla çeşitli ilaçlar verilmektedir. Tedavide amaç belirtileri düzeltmek tekrarlanmasını engellemektir. Bu yüzden hekim ve hastanın uzun süre bıkmadan bir arada çalışması gerekir. Hastalıkta her hastaya genellikle tedavi farklıdır. Birlikte uyum içinde çalışmalıdır.

Hafif hastalıkta krem ve losyonlarla tedavi yeterli gelir. Tüm vücudu tutanlarda tırnak tutulumunda UV ışın tedavisi uygulanır. Ağır vakalarında yan etkiler takip ederek ağızdan veya iğne şeklinde tedaviler yapılabilir.

SEDEF HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİ?

Psikolojinin iyi tutulması çok önemlidir. Gerekirse psikiyatrist ile ortak çalışılır. Cildin kuruluğunun önlenmesi devamlı nemlendirici kullanımı önemlidir. Banyoda cildi tahriş edici uygulamalardan uzak durulmalıdır. Banyo sonrası mutlaka nemlendirici sürülmelidir. Tedavide olan pomad, losyonlar uygulanmalıdır.

HASTALIĞI ETKİLEYEN FAKTÖRLER SAPTANIRSA…

Öncelikle bunların tedavisi yapılıp tekrar önlenmeye çalışılır. Günümüzde sedef hastalığında kaplıca turizmi gelişmiştir. Bunların tatil gibi rahatlama dışında özel bir etkisi yoktur. Hastalar hastalıklarını bilerek takipte olmaları gerekir. Dermatologtan başka yerde faydalanmaya çalışmaları hayal kırıklığından başka bir işe yaramamaktadır.

Kaynak: Bültenler