Seddülbahir Haberleri

Seddülbahir haber, Seddülbahir son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Seddülbahir - 19.08.2016
İstanbul'da Elektrik Kesintisi
İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 21 Ağustos Pazar günü Kartal'da 09.00-12.00 saatleri arasında Çavuşoğlu Mahallesi Namık Kemal, Ayval, Yasa, Seddülbahir, Sanatkarlar sokaklarda, 10.
Seddülbahir - 10.08.2016
Anafartalar Zaferi'nin 101. Yıl Dönümü
Anafartalar Zaferi Çanakkale Savaşları'nda, müttefik birlikler hem Seddülbahir hem de Arıburnu'nda başarılı olamayınca Çanakkale Boğazı'nı geriden sararak ele geçirmek amacıyla harekete geçti.
Seddülbahir - 01.07.2016
Yıldızlarla dolu kadrosuyla 11 Temmuz'da başlıyor
"Yüz Yıllık Mühür Çanakkale" Ezberleri Bozacak Aralık 2015'te ekranlara gelen "Seddülbahir 32 Saat" ve Ocak 2016'da izleyicisi ile buluşan "Büyük Sürgün Kafkasya"nın ardından şimdi de ''Yüz Yıllık Mühür, Çanakkale Öyküleri'', iki seneden fazla süren yoğun bir emeğin ürünü olarak 11 Temmuz'da TRT1 ekranlarında başlıyor.
Seddülbahir - 30.05.2016
Gelibolu Yarımadası'ndaki Köylere Parke Taşı Döşendi
Bigalı köyünde bin 113, Küçük Anafarta köyünde bin 653, Büyük Anafarta köyünde 2 bin 268, Kocadere köyünde bin 369, Seddülbahir köyünde 2 bin, Kilitbahir köyünde 150 metrekare olmak üzere toplam 8 bin 553 metrekare kilitli parke taşı döşeme işi yapıldı.
Seddülbahir - 30.05.2016
Tarihi Savaş Kalıntılarına Cerrah Titizliğinde Müdahale
Gürkan, bu amaçla bir laboratuvar oluşturduklarını belirterek, şöyle konuştu: "Başkanlık bünyesindeki yapılardan birisini bu laboratuvar için ayırdık ve çalışmalara başladık. Diğer taraftan devraldığımız malzemelerin de bir şekilde envanterinin çıkarılması gerekiyordu. Bunları yapmaya başladık. Daha sonrasında bu yapının içinde de envanterlenmiş eserler, hem de bunların konservasyonunun yapılacağı laboratuvar oluşmuş oldu. Bu sayede de alanda bulunan eserlerin ve savaş malzemelerinin onarımlarına geçtik. Şu ana kadar yaklaşık 300 savaş malzemesinin onarımı gerçekleştirildi, bakımı yapıldı. 2 restorasyon personelimiz var, bunlar üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun arkadaşlar. Birer cerrah hassasiyetiyle eserlerin ne tür müdahalelere tabi tutulmasını öngörüp ona göre işlemlere başlıyorlar ve ciddi olarak başarılı sonuçlar elde ediliyor." "Ziyaretçilerin görmesi için sergileniyor" Eserlerin Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezindeki teşhir mekanlarında sergilendiğini aktaran Gürkan, "Şu anda restorasyonu devam eden tarihi Seddülbahir ve Kilitbahir kalelerinden de malzemeler çıkıyor.
Seddülbahir - 23.05.2016
Kartal Belediyesi'nden Kartal Halkına Çanakkale Gezisi
Kartallı vatandaşlar, Çanakkale destanının yazıldığı Kilitbahir, Hamidiye ve Mecidiye Tabyaları, Seyit Onbaşı, Yahya Çavuş, Seddülbahir, Şehitler Abidesi, Sargı yeri, 57.
Seddülbahir - 09.05.2016
Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanında Temizlik
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca ziyaret noktalarına giden yolların kenarları, köylerdeki kooperatiflerden sağlanan 65 işçiyle ortalama 90 günlük çalışmayla temizlendi. Ağaç dallarının yolları darlaştırması sebebiyle olası kazaları önlemek için Seddülbahir, Alçıtepe, Kocadere, Bigalı ve Büyük Anafarta köyleri arasında bulunan bağlantı yollarında yürütülen çalışma tamamlandı.
Seddülbahir - 08.05.2016
Kuruluştan Çanakkale'ye Tarih ve Medeniyet Gezisi"
Rehberler eşliğinde ilk olarak Kilitbahir Kalesi, Namazgah ve Mecidiye tabyaları, Seyit Onbaşı Heykeli ile Şahindere Şehitliği'ni gezen öğrenciler, daha sonra Şehitler Abidesi, Morto Koyu, Seddülbahir Kalesi, Yahya Çavuş Şehitliği, 57.
Seddülbahir - 08.05.2016
Gelibolu'ya Ziyaretçi Sayısının Artırılması Hedefleniyor
Gelibolu Yarımadası'nda, Seddülbahir köyü kıyısının Morto Koyu'na bakan mevkisinde, Çanakkale Boğazı'nın girişine hakim biçimde konumlanmış olan ve Çanakkale Savaşları'nda şehit düşmüş 250 bini aşkın kahraman Türk askerinin anısına yapılan 41,7 metrelik Şehitler Abidesi, bütün heybetiyle ziyaretçilerini karşılıyor.
Seddülbahir - 30.04.2016
Çanakkale Şehitleri Anısına Gezi Düzenlendi
Ziyaret kapsamında, Seyit Onbaşı, Şehitler Abidesi, Eceabat Parkı, Yahya Çavuş Şehitliği, Mecidiye Şehitliği, Conkbayırı, Arıburnu, Seddülbahir, Namazgah tabyaları, 57.
Seddülbahir - 26.04.2016
Süleymanpaşa Belediyesinin Kültür Gezileri
Gezi kapsamında, Eceabat, Çanburnu, Ağadere Hastane Şehitliği, Kilitbahir, Namazgah Tabyası, Mecidiye Tabyası, Havuzlar Vadisi, Soğanlıdere Vadisi, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Morto Koyu, Seddülbahir Koyu, Seddülbahir Kalesi, Ertuğrul Koyu, Ertuğrul Tabyası, Alçı Tepe Koyu, Kabatepe, Albayrak Sırtı, Kanlı Sırt, Kırmızı Sırt, Bomba Sırtı, 57.
Seddülbahir - 24.04.2016
Çanakkale Kara Savaşları'nın 101. Yılı
Gürgen, Mısır'da toplanan müttefik ordunun 10 Nisan'da Limni'ye ulaştığını ifade ederek, "Kara harekatının hedefi, boğazdan donanmanın geçişini engelleyen bataryaları arkadan kuşatan Kilitbahir Platosu'dur. Çıkarmanın 25 Nisan'da başlatılmasına karar verildi. Asıl çıkarma bölgeleri Gelibolu Yarımadası'nda Seddülbahir ve Arıburnu bölgeleriydi.
Seddülbahir - 23.04.2016
İngiliz Askerin Gözünden "Ertuğrul Koyu Çıkarması"
Koydaki çıkarmaya katılan 29. İngiliz Tümeni'ne mensup subay A. Murdoch'un 25-28 Nisan'daki çarpışmaları rapor halinde ülkesinin dışişleri makamlarına aktardığına değinen Değerli, onun bu raporda kilit noktayı oluşturan Seddülbahir ve yakın çevresini ele geçirmek için İngiliz ve Fransız askerlerinin düzenledikleri harekatla ilgili bilgiler verdiğini, çarpışmalarla ilgili kanaatlerini bildirdiğini ifade etti.
Seddülbahir - 23.04.2016
Çanakkale'nin Unutulan Cephesi "Kumkale"
Bu amaçla Akdeniz seferleri kuvvetlerinin yaklaşık 5 tümeninin Limni Adası'nda konuşlandırıldığını anlatan Sabah, şöyle konuştu: "Müttefik donanmasının 18 Mart'ta açamadığı boğazın kilidini, karayı işgal ederek buradaki gemiler ile Çanakkale Boğazı'ndaki tabyaları susturarak donanmaya İstanbul yolunu açmak istiyorlardı. 5 tümenlik kuvvet, büyük bir kuvvet. Burada esas olarak çıkarma yeri olarak belirledikleri yer, Seddülbahir bölgesidir.
Seddülbahir - 22.04.2016
Cihadiye Yüzüğü" Değer Bulduğu Topraklarda
Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Çanakkale 1915 Seddülbahir Özel Müzesi'nin sahibi ve yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale Savaşları ile ilgili yıllardır malzeme toplayanların, koleksiyonerlerin ve müzelerin hep "Cihadiye yüzükleri"nden bahsettiğini söyledi.
Seddülbahir - 19.04.2016
Süleymanpaşa Belediyesi'nin Kültür Gezileri
Bu sezonun ilk gezilerinin geçtiğimiz hafta sonu yapıldığına dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Çanakkale Kültür Gezileri kapsamında Süleymanpaşalılar, Eceabat, Çanburnu, Ağadere Hastane Şehitliği, Kilitbahir Köyü, Namazgah Tabyası, Mecidiye Tabyası, Havuzlar Vadisi, Soğanlıdere Vadisi, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Morto Koyu, Seddülbahir Koyu, Seddülbahir Kalesi, Ertuğrul Koyu, Ertuğrul Tabyası, Alçı Tepe Koyu, Kabatepe, Albayrak Sırtı, Kanlı Sırt, Kırmızı Sırt, Bomba Sırtı, 57.
Seddülbahir - 19.04.2016
Okundu Evr"Avustralya Basını Yenilgiyi Kabullenmekte Zorlandı"
Değerli, The Advertiser Gazetesi'nde 12 Şubat'ta İngiliz ve Fransız gemilerince 8 saat süreyle Anadolu yakasındaki Orhaniye ve Kumkale tabyaları ile Rumeli sahilinde bulunan Seddülbahir Kalesi'nin bombaladığının bildirildiğini hatırlatarak, "The Argus Gazetesi'nin 22 Şubat 1915 tarihli 'The War Day By Day: Dardanelles Fortıfıcatıons' (Günden güne savaş: Çanakkale İstihkamları) başlıklı yazısında buradaki İtilaf ve İttifak donanmalarının istihkamları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.
Seddülbahir - 13.04.2016
Bağcılar'da Çanakkale'yi Görmeyen Kalmayacak
Seddülbahir Yahya Çavuş Şehitliği ile Ertuğrul Tabyası'nın ziyareti ile devam eden program sırasında yine Yahya Çavuş ve arkadaşlarının Ertuğrul Koyu'nda yazdıkları destan anlatılıyor.
Seddülbahir - 11.04.2016
Adım Adım Çanakkale
Mamak Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Çanakkale Gezileri başladı. Kültür Gezisi kapsamında vatandaşları destanlaşan savaşın yaşandığı bölgelere gönderen Mamak Belediyesi, Mamaklı öğrenciler ve öğretmenlerden oluşan ilk kafileyi Mamak Kültür Merkezi'nde dualarla Çanakkale'ye uğurladı. Geziye katılanlar Ecebat, Gelibolu, Alçı Tepe, Anzak Koyu, Mecidiye Şehitliği, Kilitbahir, Anıt, Şehitlik, Seddülbahir, Conkbayırı, Anafartalar gibi savaşın yoğun yaşandığı yerleri gezdi.
Seddülbahir - 01.04.2016
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı
Akkaya, 32 bin kızılçam, 900 ceviz ve bin 500 incir fidanının Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş için oluşturulan hatıra ormanına dikildiğini söyledi.
Seddülbahir - 22.03.2016
Çanakkale Çadır Müzes'ni Günlük 6 Bin Kişi Ziyaret Ediyor
Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda Çanakkale Zaferi'nin 101'inci yıldönümü nedeniyle açılan Çanakkale 1915 Seddülbahir Çadır Müzesi'ni günlük 6 bin kişi ziyaret ediyor.
Seddülbahir - 19.03.2016
Çanakkale Gazilerinin Torunları O Günleri Anlattı
O dönemde, Çanakkale Savaşı anılarını aile sohbetlerinde paylaşan Ayyıldız'ın babası Hasan Ayyıldız ile dünürü Ahmet Faik Çinioğlu, Seddülbahir'de birlikte savaştıklarını öğrendi.
Seddülbahir - 18.03.2016
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı
Tuğgeneral Gürgen, Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Gelibolu Tarihi Alanı'ndaki Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törende, kutsal değerler uğruna düşünmeden kanlarını akıtan, aziz şehitleri saygıyla anmak üzere toplandıklarını söyledi. 1. Dünya Savaşı'nın başlamasından hemen sonra, Almanya karşısında zor durumda kalan Çarlık Rusyasına yardım etmek, İstanbul'u alarak Osmanlı Devleti'ni savaş dışı bırakmak ve Balkan devletlerini kendi yanlarında savaşa çekmek isteyen İngiltere ve Fransa'nın, Çanakkale Boğazı'nı zorla geçmeye karar verdiklerini anlatan Gürgen, şöyle konuştu: "Çanakkale Boğazı'na ilk saldırı, 3 Kasım 1914'te, İngilizlere ait bir savaş gemisinin Gelibolu Yarımadası'ndaki Seddülbahir ve Ertuğrul tabyalarını, iki Fransız savaş gemisinin de Anadolu yakasındaki Kumkale ve Orhaniye tabyalarını bombardıman etmesiyle başlar.
Seddülbahir - 17.03.2016
Şehitleri Anmak İçin Çanakkale'ye Pedal Çeviriyorlar
Terzi, kendilerine destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek, şunları söyledi: "Yaptığımız organizasyonla ilgili yolda bizi gören vatandaşlar, çok güzel tepkiler veriyorlar, bize destek oluyorlar. Çanakkale'ye yolculuğumuza yağmur, çamur demeden devam ediyoruz. Bisiklet kulübümüzde 15 yaşında da 85 yaşında da arkadaşımız var. Kardeşlik, barış ve dostluk için pedal çeviriyoruz." Türk Kızılayı Malkara Öğrenci Yurdu'nda konaklayan bisikletçiler, 385 kilometrelik yolun ikinci etabı olan Seddülbahir'e ulaşmak için yola çıktı.
Seddülbahir - 17.03.2016
Başkan Zolan'dan Çanakkale Mesajı
Çanakkale Savaşı'nın milli mücadelenin ilk kıvılcımı olduğuna dikkati çeken Başkan Zolan, şunları kaydetti: "18 Mart 1915 sadece bir zafer değil aynı zamanda bu topraklarda yaşanan kardeşliği, tek vücut ve ulus olma bilincini tüm dünyaya ispat etmiştir. Dünya tarihini masa başında değiştireceğini düşünen birçok millet 101 yıl önce Türk milletinin birbirine kenetlenmişliğini, vatanı ve şerefi için ölüme nasıl yürüdüğünü görmüş, bu milletin vatanını böldürüp esaret altında kalmaktansa gözünü kırpmadan öleceğini Seddülbahir'de, Anafartalar'da, Çanakkale'nin her bir cephesinde yaşamıştır.
Seddülbahir - 17.03.2016
Torunları "Çanakkale Kahramanı"Nı Gururla Anlatıyor
Türk askerinin destan yazdığı Çanakkale Savaşları'nın kahramanlarından Bigalı Mehmet Çavuş'un torunları, Seddülbahir'de tüfeği arızalanınca düşmana istihkam küreğiyle karşı koyan ve "Ben vatanım için savaştım, para için savaşmadım" diyerek devlet maaşını reddeden dedelerinin hatıralarını gururla anlatıyor.
Seddülbahir - 16.03.2016
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı
Ziyaretçiler, Şehitler Abidesi ve 57. Alay Şehitliği'nin yanı sıra Conkbayırı, Seddülbahir gibi savaşların en önemli çarpışmalarının geçtiği alanlarda duygu dolu anlar yaşıyor.
Seddülbahir - 12.03.2016
Bigalı Mehmet Çavuş 101 Yıldır Unutulmadı
Seddülbahir Cephesi'nde, çıkarma yapan düşman askerlerine karşı silah arkadaşlarıyla çarpışırken, namlusu parçalanan tüfeğini İngilizlere fırlatan ve yerden aldığı taşlarla mücadelesini sürdüren Bigalı Mehmet Çavuş, adını tarihe altın harflerle yazdıran Mehmetçikler arasında yer aldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Seddülbahir Haber, Seddülbahir Son Dakika Haberleri - Haberler - Sayfa 9 - Seddülbahir haber sayfamızda Seddülbahir haberleri okuyabilir, Seddülbahir son dakika haberleri ve güncel Seddülbahir gelişmelerini görebilirsiniz. Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Kuruldu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.2.2021 01:53:24. #1.14#
title