Sedaş'tan Resmi Dairelere Uyarı

Sedaş'tan Resmi Dairelere Uyarı

Sakarya Elektrik Dağıtım A.ş. (Sedaş) Genel Müdürü Yunus Bekircan,resmi Daireleri Uyararak, Resmi Daire Abonelerine Gecikme Cezası Uygulamasının Devam Ettiğini Söyledi.

Sedaş'tan Resmi Dairelere Uyarı

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) Genel Müdürü Yunus Bekircan,resmi daireleri uyararak, resmi daire abonelerine gecikme cezası uygulamasının devam ettiğini söyledi.

Bekircan yaptığı açıklamada, Elektrik Dağıtım Şirketlerinde resmi dairelere gecikme cezası alınması yönünde farklı uygulamaların olmaması için düzenleme yapıldığını ve yapılan düzenleme ile resmi dairelere abonelerine gecikme cezası uygulamasına devam edileceğini belirterek, bundaki amacın kamu kurumlarından gecikme cezası alarak gelir elde etmek değil, elektrik tüketim faturalarını herhangi bir gecikmeye mahal vermeksizin süresinde ödenmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

Bekircan, ödemelerini saymanlık veya mal müdürlükleri aracılığıyla yapan resmi dairelerin gerekli yazışma ve işlemlerinin zaman alması, ödeneklerinin belirli zaman aralıklarıyla gelmesi nedeniyle, resmi daire faturalarında, fatura veya bildirim düzenleme tarihi ile son ödeme tarihi arasına 45 günlük ödeme süresi verileceği ve son ödeme tarihi geçmiş elektrik tüketim faturaları için yapılan ödemelerin kısmi tahsilat olarak değerlendirileceğini belirtti.

Fatura ödemesi gecikmeye giren resmi dairelerin ödeme yaparken öncelikle oluşmuş bulunan gecikme cezası ve gecikme cezası KDV'si kısmi tahsilat olarak değerlendirileceğini ifade eden Bekircan, kalan miktarın fatura anapara tutarına sayılacağını ve kalan fatura bakiyesinin ise borç olarak görünürken, ödenmemesi durumunda gecikme cezasının hesaplanmaya devam edeceğini söyledi.

Resmi dairelerin elektrik borçlarını süresi içinde ödemekle yükümlü olduğunu belirten Bekircan, “Borçlu kamu kurumlarından tahsilatın yapılamaması halinde Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin ilgili maddeleri tatbik edilecektir. Kamu kurumu müşterisinin perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşmalar kapsamında öngörülen ödemeleri zamanında yapmaması halinde dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi olarak şirketimizce elektrikleri kesilecektir” dedi.

(İÇ)

19.01.2008 18:46 TSİ

Kaynak: İHA