Sedaş'tan Borçlu Abonelere Çağrı

Sedaş'tan Borçlu Abonelere Çağrı

Sakarya Elektrik Dağıtım A.ş. Genel Müdürü Yunus Bekircan, Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Gereği Borçlu Aboneye Elektrik Satışının Durdurulacağını Belirterek, "Borçluların İcraya Sevk Edilmeden Önce İşletmelerimize Gelerek, Borçlarını Yeniden Yapılandırmalarını İstiyoruz" Dedi.

Sedaş'tan Borçlu Abonelere Çağrı

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Yunus Bekircan, Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği gereği borçlu aboneye elektrik satışının durdurulacağını belirterek, "Borçluların icraya sevk edilmeden önce işletmelerimize gelerek, borçlarını yeniden yapılandırmalarını istiyoruz" dedi.

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Yunus Bekircan, yaptığı açıklamada çeşitli konularda aboneleri uyardı. İl ve ilçe müdürlüklerinde faturalarını ödemeyen abonelerin elektriklerini kesme işlemlerine başladıklarını ifade eden Bekircan, "Borçlu abonelerimize, elektrik faturalarının alt kısmında önceki dönem borcunu bildiriyoruz. Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği gereği borçlu aboneye elektrik satışının durdurulacağının hüküm altına alındığını abonelerimizin bilmesi gerekir. İyi niyetli abonelerimize ödemelerini yapmalarıyla ilgili kolaylık tanıyoruz. Borçlular taksit kolaylığından yararlanabilirler. Elektrik borcu olan esnafın elektriğinin kesilmesi aşamasında ticari itibarını öne sürerek görevli personelimize itirazda bulunmasıyla sık karşılaşıyoruz. Ancak her işletme birimimiz alacaklarını tahsil etmekle görevli, ayrıca düzenli ödeyen abonelerimize kimsenin haksızlık etmeye hakkı yok. Ticari itibarını düşünenlerin kurumumuza olan borçları konusunda duyarlı olmalarını ve borçlarının icraya sevk edilmeden önce işletmelerimize gelerek, borçlarını yeniden yapılandırmalarını istiyoruz. Ancak taksit yaptırarak ödemeyen abonelerimize kolaylık sağlayamayız. Taksitin taksiti olmuyor" dedi.

Bekircan, yeni abone olacak vatandaşlara da seslenerek, "Araba alırken temiz kağıdı istiyoruz. Borcu yoktur yazısı istiyoruz, ev ve işyeri alırken veya kiralarken de aynı duyarlılıkta olmamız gerekir. Elektrik kullanıcılarının yasal yükümlülüklerini yerine getirmeden elektrik kullanmaları kendilerini sıkıntıya sokacaktır. Elektrik abonesi olacak kişiler, aboneliğini yaptıracakları sayacın sayaç numarası ile işletmelerimizden borç sorgulaması yaptırabilir, aboneliğin kapatılıp kapatılmadığını, kimin adına kayıtlı olduğunu, kayıtlarımızda kaç kilowatsaate kadar tüketim değerinin faturalandırıldığını öğrenebilirler. Ayrıca kişiler abone olmak istedikleri yerle ilgili www.sedas.gov.tr adresinden borç sorgulamak için işletme kodu ile abone numarasını girerek, bilgi alabilirler" diye konuştu.

Bekircan ayrıca, her yıl yaz mevsiminde uzayan ağaç dallarının enerji nakil hatlarında arızalara neden olduğunu ifade ederek, "Programlı enerji kesintileriyle yapılacak ağaç kesim ve budama çalışmalarına önümüzdeki dönemde hız verilecek. Bu konuda da kamuoyunun ve duyarlı vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz. Çünkü kilometrelerce genişliğe sahip olan hizmet alanımızda enerji kesintisine neden olabilecek ve ekiplerimizin gözünden kaçan ağaçların SEDAŞ'ın işletme bakım birimlerine bildirilmesi işimizi kolaylaştırır. Vatandaşlarımızla işbirliği içinde olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

(YK-İÇ-CC-Y)