Seçmen Listeleri Askıya Çıktı
Haberler » Güncel » Haber

Seçmen Listeleri Askıya Çıktı

Seçmen Listeleri Bugün Askıya Çıktı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (Ysk), T.c. Kimlik Numarası Esasına Göre Oy Kullanılmasını İçeren Yeni Sisteme Göre Seçmen Kimlik ve İkametgah Bilgileri T.c. Kimlik Numarası Altında Toplanacak. Sağlıklı Bir Seçmen Kütüğü Oluşturulmasını Hedefleyen Yeni Sistem Uyarınca Listeler 1 Mart 2007 Tarihine Kadar Askıda Kalacak.

Seçmen Listeleri Askıya Çıktı

Seçmen listeleri bugün askıya çıktı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), T.C. kimlik numarası esasına göre oy kullanılmasını içeren yeni sisteme göre seçmen kimlik ve ikametgah bilgileri T.C. kimlik numarası altında toplanacak. Sağlıklı bir seçmen kütüğü oluşturulmasını hedefleyen yeni sistem uyarınca listeler 1 Mart 2007 tarihine kadar askıda kalacak.

Seçmen listeleri askıya çıkar çıkmaz vatandaşın adresi muhtarlıklar oldu. Sabahın erken saatlerinde muhtarlıkların önüne gelen seçmenler, isimlerini bulmak için asılan listeleri dikkatle inceledi. Eskiden sokak ismine göre ayrılan listeler bu kez T.C. kimlik numarası esas alınarak soyadına göre hazırlandı. Yeni uygulama, bu değişikliğe ayak uydurmakta güçlük çeken vatandaşların listede isimlerini bulmak için saatlerce beklemesine sebep oldu. Küçük Çekmece Yeni Mahalle Muhtarı Ayhan Ergün listelerde yer alan isimlerin küçük harflarle yazıldığı için özellikle yaşlıların isimlerini bulmakta güçlük çektiğini söyledi. Mahallenin eski muhtarı Şevki Ergün'e göre ise yeni sistem yararlı ancak vatandaşın alışması biraz zaman alabilir.

18 YAŞINA YENİ GİRECEKLER T.C. KİMLİK NUMARASIYLA BİRLİKTE BAŞVURUDA BULUNACAK

Muhtar Ayhan Ergün, 18 yaşına yeni girecek olan vatandaşların T.C. kimlik numaralarıyla birlikte muhtarlıklarına bizzat başvuruda bulunmaları gerektiğini söyledi. Askıya çıkan seçmen listelerini tarayan vatandaş ise henüz kime oy vereceğini bilmiyor. Ancak vatandaş, başa kimin geçeceğinden çok, ülkeyi yönetenlerin ekonomiye ne kadar katkıda bulunacağıyla ilgileniyor.