Seçmen Listeleri 25 Aralık'ta Askıda
Haberler » Güncel » Haber

Seçmen Listeleri 25 Aralık'ta Askıda

Yüksek Seçim Kurulunun (Ysk), Tc Kimlik Numarası Esasına Göre Oy Kullanılmasını İçeren Yeni Sistemi Uyarınca, Seçmen Listeleri, Bilgi Güncelleme Amacıyla 25 Aralık Pazartesi Günü Muhtarlıklarda Askıya Çıkarılacak. Listeler, 1 Mart 2007 Tarihine Kadar Askıda Kalacak.

Seçmen Listeleri 25 Aralık'ta Askıda

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), TC Kimlik Numarası esasına göre oy kullanılmasını içeren yeni sistemi uyarınca, seçmen listeleri, bilgi güncelleme amacıyla 25 Aralık Pazartesi günü muhtarlıklarda askıya çıkarılacak. Listeler, 1 Mart 2007 tarihine kadar askıda kalacak.

Bundan sonraki seçimlerde mükerrer oy, seçmen kaydırma gibi sorunların önüne geçmek, parmak boyama işlemine son vermek amacıyla Bilgisayar Destekli Seçmen Kütüğü oluşturan YSK, seçim hazırlıklarına da erken başladı.

YSK'nın geçen ay aldığı karar ve yayımladığı genelge uyarınca, yeni oy kullanma sistemi için öncelikle sağlıklı bir seçmen kütüğü oluşturulacak. Bu amaçla, seçim takvimi başlamamış olmasına rağmen, seçmen listeleri, bilgilerin güncellenmesi amacıyla pazartesi günü muhtarlıklarda askıya çıkarılacak ve 1 Mart 2007 tarihine kadar askıda kalacak.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde kesinleşen sandık seçmen listeleri, ''muhtarlık bölgesi askı listesi'' olarak askıya çıkarılacak. Seçmen kayıtlarındaki düzeltmeler, yeni hazırlanan ''yeni kayıt ve değişiklik formu''na yazılacak. Seçmen kimlik ve ikametgah bilgileri, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası altında toplanacak ve seçimle ilgili işlemler kimlik numarası esas alınarak yapılacak.

Son yerel seçimlerde ya da daha sonra yapılan seçimlerde listelere yazılmayanlar, 1 Mart 2007 tarihi itibariyle 18 yaşını dolduranlar, başka listede yazılı olmasına karşın, sürekli oturmak amacıyla listenin çıkarıldığı seçim bölgesine taşınanlar, TC Kimlik Numarası bulunmayanlar, bilgilerinde yanlışlık ya da eksiklik bulunanlar, askerlikten terhis olanlardan listelerde kaydı olmayanlar, bu süre içinde muhtarlıklara başvuracak.

YSK genelgesine göre muhtarlık bölgesi askı listelerinde isimleri olduğu halde, muhtarlık, polis veya jandarma araştırması sonucunda o bölgede oturmadığı anlaşılan seçmenlerle MERNİS veri tabanında kayıtlı olmayan seçmenlerin kayıtları, ilçe seçim kurulu başkanının kararı üzerine dondurulacak.