"Seçimden Sonra Değiştirelim"
Haberler » Politika » Haber

"Seçimden Sonra Değiştirelim"

TDH Genel Başkanı Sarıgül; "Derhal Biraraya Gelin. Anayasa Değişikliğini Genel Seçimlerden Sonraya Bırakın"

''DERHAL BİRARAYA GELİN. ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ GENEL SEÇİMLERDEN SONRAYA BIRAKIN"

(Deniz Baykal'a Van'da yumurta atılması) Hiçbir siyasinin yuhalanmasını arzu etmem. Muhalefetteki bir lider yıpranıyorsa ve yuhalanıyorsa orada sadece ve sadece üzülürüm.

Türkiye Değişim Hareketi Kocaeli İl Teşkilatı'nın organize ettiği dayanışma gecesine katılan TDH Genel Başkanı Mustafa Sarıgül parlementoda grubu bulunan parti liderlerine çağrıda bulunarak "Derhal biraraya gelin. Anayasa olayını genel seçimden sonraya bırakın. Genel seçimden sonra ulusal uzlaşmayla anayasayı değiştirelim." dedi.

Fuar Alanı içerisinde bulunan Çağlayan Restaurant'ta Türkiye Değişim Hareketi Kocaeli İl Teşkilatının organize ettiği dayanışma gecesine katılan TDH Genel Başkanı Mustafa Sarıgül fuar alanı girişinde partisinin Koceli İl Başkanı Coşkun Ağıryılmaz tarafından karşılandı. Genel Başkan Sarıgül salona girerken "Başbakan Sarıgül", "Çare Sarıgül", "Lider Sarıgül seninleyiz" tezahüratları atıldı. Dayanışma gecesine Mustafa Sarıgül ile birlikte genel merkezden gelen parti kurucu üyeleri Mustafa Ekşi, Tahire Demircan, Hakan Dalokay, Orhan Duran, Zeynep Derelikolları ve Kadın Kolları Genel Başkanı Beyhan Aydın katıldı.

ULUSAL BİR ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPACAĞIZ

Bir gazetecinin anayasa değişikliği konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz sorusu üzerine açıklama yapan Sarıgül, anayasa değişikliğinin gündemi değiştirmek amacıyla çok zamansız bir şekilde yapılmak istendiğini söyledi. Ülkede bu konunun vatandaşlar arasında olumsuzluk yarattığını belirten Sarıgül, "Anayasa değişikliği konusunu çok zamansız buluyorum. Gündemi değiştirmek için iktidar partisi tarafından ortaya atılan anayasa değişikliği şuanda Türkiye'de yurttaşlarımız arasında muazzam bir olumsuzluk yaratıyor. Anayasa gibi ulusal konuları seçime bir yıl kala gündemi değiştirmek için gündeme atarsanız bundan Türkiyemiz zarar görür. Yeni bir sivil anayasaya Türkiyemizin ihtiyacı vardır. Ama bu genel seçimlerden hemen sonra olmalıdır" diye konuştu.

SENİN ANAYASAN BENİM ANAYASAM OLMAZ

Anayasanın her vatandaşın anayasası olduğunu söyleyen Sarıgül söyle devam etti: "TDH iktidarında bütün siyasi parti liderleri, bütün sivil toplum kuruluşları temsilcileri, bütün kanaat önderlerini biraraya çağırarak ulusal bir anayasa yapacağız. Ötekisi olmayan bir anayasa yapacağız. Çünkü anayasa her vatandaşın anayasasıdır. Her vatandaşın 'Benim' diyebileceği anayasalar seçimden 1 yıl önce siyaset malzemesi olarak kesinlikle kullanılmamalıdır. Senin anayasan benim anayasam olmaz. Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasası olur. TC.'nin de bütün vatandaşlarımızın kabul etiği adil hakkanniyetten yana, adalet duygusundan yana herkesin benimseyeceği bir anayasayı Türkiye Değişim Hareketi yapacaktır. Türkiye'nin yeni sivil ve demokratik bir anayasaya ihtiyacı vardır. Ama bunu genel seçimden hemen sonra yapmamız lazım. "şeklinde konuştu.

DERHAL BİRAYA GELİN

Muhalefet olmaya değil iktidar olmaya geldiklerini söyleyen Sarıgül, "Buradan Ankara'daki parlemontada grubu bulunan parti liderlerine çağrım şudur. Derhal biraraya gelin. Anayasa olayını genel seçimden hemen sonraya bırakın. Genel seçimden hemen sonra ulusal uzlaşmayla anayasayı değiştirelim. Ama inşallah anayasayı ulusal uzlaşmayla değiştirmek Türkiye Değişim Hareketi'ne kısmet olacaktır. Muhalefet uzun yıllardır muhalefette. Biz muhalefet olmaya değil iktidar olmaya gidiyoruz. İktidarın mührünü teslim almaya gidiyoruz. Kocaeli'de birinci parti olacağımızı görüyorum. Hayatım boyunca ikinciliğe oynamadım. Hep birinci olmaya özen gösterdim. Çok çalışıyoruz çok koşuyoruz. İyi takım kuruyoruz. Bizim takım şampiyonluğa oynar. İkinciliği kabul etmez bizim takım. Kocaeli'de uzun zamandır iktidar var. Ama onlar yoruldular. Muhalefet ise yok. Çünkü onların dermanı ve heyecanı yok." dedi.

VAN'DA BAYKAL'A YUMURTA ATILMASI VE YUHALANMASINA ÜZÜLDÜM

Bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Van'da yumurta atılarak yuhalanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusu üzerine açıklama yapan Sarıgül, "Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum. Hiçbir siyasinin yuhalanmasını arzu etmem. Ama insanlarda dönmeli ve düşünmeli. Demelilerki acaba yıllar önce 80 öncesi sosyal demokrasi olarak Van'a gittiğimiz zaman yıllar önce muhteşem bir ilgi vardı. Şu anda 8 yıldır başka bir siyasi parti iktidar var. Muhalefetteki bir lider yıpranıyorsa ve yuhalanıyorsa orada sadece ve sadece üzülürüm. Şunun için üzülürüm. Siz uzun yıllardır kendi seçtiğiniz deleğelerle ömür boyu görev başkanlığı yapabilirsiniz. Ama halkın oyuylair türlü başbakan olamiyorsunuz.Birinci genel seçime gittiniz başarı yok. 6. genel seçime gittiğiniz başarı yok. Hala orada oturuyorsunuz. Kongre kazanmasını çok iyi bilir. Ama iktidar kazanmasını bilemez. Zaten iktidarda olmak istemiyor. Almanya'da Şröder, İngilterede Tony Blayer başbakanken görevlerini bıraktılar. Çünki onlar dedilerki biz yorulduk ve yıprandık bizim diger arkadaşlarımız göreve gelsin. Bu beyefendi de sadece kendi koltuğunu koruyor. Bugün tv izlerken Van da hele hele CHP gibi köklü bir partinin genel başkanına yumurta atılması ve yuhalanması beni çok çok üzmüştür. Allah hiçbir siyasetçinin başına böyle birşey getirmesin." dedi.

BAŞBAKAN YİYOR İÇİYOR BAYKALA DUA EDİYOR

Bir basın mensubunun "Başbakan'ın Deniz Baykal hakkında muhalefette kal, maaşını ben vereyim" şeklindeki sözlerini nasıl buluyorsunuz? sorusu üzerine Sarıgül, "Sayın başbakan yiyor içiyor, yatıyor kalkıyor, Baykal'a dua ediyor. Sayın başbakanın en büyük şansı Baykal. Sayın Başbakan Baykal'a dayanır ama Sarıgül'e dayanamaz."dedi. Ergenekon ve Balyoz darbe planlarıyla ilgili TSK'nın yıpranmasıyla ilgili soruya ise Sarıgül, "Türkiye Değişim Hareketi olarak herkez kendi işini yapacak. Camii, cem evi, klise, sinegoglara, kışlalara, okullara ve adliyeye kesinlikle siyaset girmeyecek. Asker kendi işini yapacak. Demokrasi kendi işini yapacak. "dedi.