Sdp Genel Sekreteri Heıl: "Türkiye'nin Müdahale Kararı Endişelendirici"

Sdp Genel Sekreteri Heıl: "Türkiye'nin Müdahale Kararı Endişelendirici"

Alman Sosyal Demokrat Parti (Spd) Genel Sekreteri Hubertus Heil, Türkiye'nin Kuzey Irak'a Sınır Ötesi Harekat Kararını Endişelendirici Bulduğunu Söyledi.

Sdp Genel Sekreteri Heıl:

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Hubertus Heil, Türkiye'nin Kuzey Irak'a sınır ötesi harekat kararını endişelendirici bulduğunu söyledi.

Almanya'da yabancı gazeteciler için düzenlenen toplantıda konuşan Heil, TBMM'de alınan karar konusunda Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'le aynı çizgide olduğunu aktardı. Heil, "Aslına bakarsanız Türkiye'nin Irak'a sınır ötesi müdahele kararı bizi endişelendiriyor. Bunu biz Almanya'da endişe içinde takip ediyoruz. Bu konuda açık konuşmam gerekirse bizler, Türkiye'nin müdahelesini sorunlu buluyoruz. Bizler, bölgede istikrarın önemli olduğundan yola çıktığımız için böyle düşünüyoruz.

Türkiye-Irak sınırında, yani o coğrafyada gerginlik tırmanmamalı. Bizler buna taraftar değiliz. Kaldı ki bu kararın önlem olarak alındığından yola çıkmaktayız. Güvenlik konusunda yaşanan sıkıntılara anlayış göstersek dahi, orası krizlerin hiç bitmediği bir bölge. Bunu göz ardı edemeyiz ve bu krizleri daha da artırıcı girişimlerin düşündürücü olması da normal. Dışişleri Bakanı Steinmeier bu konuda açıklama yaptı ve biz de aynı doğrultuda düşünüyoruz" dedi.

Ayrıca Türkiye'nin AB üyeliği ilgili de görüş belirten Heil, partisi SPD'nin Almanya'da Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek veren bir parti olduğunu belirtti. Heil, "Türkiye'nin AB üyeliğinin zamana ihtiyacı var. Fakat, Almanya'da Türkiye'nin AB üyeliğine bizim gibi yaklaşmayanlar ve de farklı görüşe sahip olanlar da var. Bu da bilinen bir nokta. Öte yandan biz SPD olarak Türkler'i çok sevdiğimiz için değil, kendi çıkarımızı düşündüğümüz için böyle düşünüyoruz. Ayrıca Türkiye'nin AB üyeliği, kuşkusuz

Avrupa'nın da çıkarına olacaktır" şeklinde konuştu.

(SE-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA