Schulz'dan İncirlik Çıkışı: Başbakan Olsaydım İncirlik İçin Çoktan Alternatif Aranırdı

Schulz'dan İncirlik Çıkışı: Başbakan Olsaydım İncirlik İçin Çoktan Alternatif Aranırdı

İncirlik krizi konusunda açıklama yapan Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Başbakan adayı Martin Schulz, "Başbakan olsaydım İncirlik için çoktan alternatif aranırdı." dedi.

Schulz'dan İncirlik Çıkışı: Başbakan Olsaydım İncirlik İçin Çoktan Alternatif Aranırdı

Türkiye'nin Alman parlamenterlere İncirlik ziyareti için için vermemesi, Almanya'da gündemin birinci maddesi oldu.

Almanya'dan İncirlik konusunda bir tepki de Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Başbakan adayı Martin Schulz'dan geldi.

Türkiye'nin Alman vekillere İncirlik'te görevli Alman askerlerini ziyaret etme konusunda izin vermemesine gerekçe olarak "Almanya'nın Türk askerlerine sığınma hakkı vermesini" gösterdiğini kaydeden Martin Schulz, bunun kendisini şok ettiğini belirterek, "Almanya'ya şantaj yapılamaz." dedi.

"BEN OLSAYDIM ALTERNATİF ARAYIŞLARINA ÇOKTAN BAŞLANMIŞTI"

Kamu kanalı ARD'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Schulz, İncirlik konusundaki bir soruya, "Martin Schulz başbakan olsaydı, Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen çoktan alternatif bir üs aramak durumunda kalırdı." ifadelerini kullandı.

GABRİEL: KARAR DEĞİŞMEZSE TÜRKİYE'DE KALINACAĞINI SANMIYORUM

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise, Türkiye'nin kararından dönmesini umuyor. Milletvekillerinin Alman askerlerini ziyaret etmesine izin verilmesi gerektiğini kaydeden Gabriel, "Şayet bu ret kararı nihai olarak kalacaksa, o zaman biz Alman askerlerinin Türkiye'de konuşlandırılmaya devam edilebileceğini düşünemiyoruz. Ancak Türkiye'nin konumunu değiştireceğini umuyoruz." dedi.

MERKEL ALTERNATİF OLARAK ÜRDÜN'Ü GÖSTERMİŞTİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, konuya ilişkin gün içerisinde yaptığı açıklamada, ilk kez İncirlik Üssü'ne somut alternatif arayışlarını doğrulamış ve Ürdün'ün olasılıklar arasında bulunduğunu söylemişti.