Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş: "Avrupa ülkelerindeki Sayıştayların önüne geçtik"

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş: "Avrupa ülkelerindeki Sayıştayların önüne geçtik"

08.11.2019 16:44 | Son Güncelleme: 08.11.2019 16:44
Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş:

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, kurumun, Avrupa ülkelerindeki Sayıştaylara sadece yetişmekle kalmadığını, onların önüne geçtiğini belirtti.

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, kurumun, Avrupa ülkelerindeki Sayıştaylara sadece yetişmekle kalmadığını, onların önüne geçtiğini belirtti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Konferans Salonu'nda düzenlenen Eğitim ve Vizyon Günleri'ne, Sayıştay Başkanı Baş, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve kurum çalışanları katıldı.

Etkinliğin konuğu olan Baş, yaptığı konuşmada, mesleğe yeni başlayan uzman yardımcılarına tecrübelerini aktardı.

Selçuklu'dan Osmanlı'ya, oradan da Türkiye Cumhuriyeti'ne ulaşan Türk devlet geleneğini anlatan Baş, Sayıştayın tarihinin 5 bin yıl öncesine, Karahanlılara kadar uzandığını belirtti.

"Bir yerde devlet var ise, onu denetleyen birim de vardır." ifadesini kullanan Baş, şunları kaydetti:

"Asya Selçuklu Devleti'nden itibaren bizim denetim kurulumuz var, sayıştayımız var dediğimizde, sanki havadan atıyormuş gibi görünüyor. Bu işin kitabı da var. 1363 yılında yazılmış devlet muhasebesi kitabı ama işte bu işin muhasebesi, kaydı varsa bir yerde, bunun arkasında mutlaka denetimi var. Devlet dediğimiz olgu, esasen bundan oluşuyor. Bugün biz varız. Bir kamu idaresindeki bir görevi yapıyoruz, dilerim yeni kuşaklara devredeceğiz."

Baş, dünü bugüne, bugünü yarına taşıyan işin "kayıt" olduğuna dikkati çekerek, "Selçuklu'dan Osmanlı'ya devlet gelenekleri taşındı. Bunda zerre kadar tereddüt yok. Neden tereddüt yok? Çünkü Selçuklu'da yazılan muhasebe sistemi ile Osmanlı'da yazılan muhasebe sistemi aynı" dedi.

Sayıştay Başkanlığının, ismini 1967'de aldığını hatırlatan Baş, "Kurumumuz tarihi güncellemeler ile birlikte bugüne kadar gelen bir kurumdur. ve şu an Sayıştayın işleyişine baktığımızda, tarihimizdeki güç ve güncellemelerle Avrupa ülkelerindeki Sayıştaylara sadece yetişmekle kalmadık, önüne bile geçtik." diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Politika

Son Dakika Haberleri

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti - HaberlerSon dakika... Polonya Savunma Bakanı Blaszczak: "ABD'ye her zamankinden daha yakın olmak zorundayız" - HaberAzerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev'den Fransa'ya sert tepki - HaberMeclis Depreme Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu toplandı - HaberCHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: "Ne zamandan beri uluslararası sularda özgürlüğünü yüz yıl önce ilan eden Türkiye Cumhuriyeti gemileri... - HaberFransız Senatosu'ndan skandal karar - HaberAli Babacan, Bakan Koca'ya seslendi: Verileri gizleyerek halkın sağlığını tehlikeye atmadınız mı? - HaberSon dakika haber... Koca: "(İBB'nin açıkladığı defin rakamları) Ölüm sebebi Kovid ise Kovid, menenjit ise menenjit yazılıyor. Tanı çok net konmuş oluyor." - HaberSon dakika haber... Milli Güvenlik Kurulu, "İmzalanan ateşkes anlaşmasının hayata geçirilmesiyle Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün sağlanmasının ve Güney Kafkasya'da... - HaberSon dakika haberleri... Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi - HaberSon dakika haberi... Bakan Koca: "Hasta olsun olmasın, testi pozitif olanlar ve bunların temaslılarını HES kodu üzerinden sorgulamak mümkündür." - HaberÇok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı - MagazinErdoğan'dan Arınç'a bir tepki daha: Türkiye'de hiçbir şey yapılmamış gibi konuşmalarını kabul edemeyiz - Haber
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş: "Avrupa ülkelerindeki Sayıştayların önüne geçtik" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.11.2020 02:38:20. #1.15#
title