Sayalar Rüzgar Santrali Hizmete Girdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Enerjide Bir Kurtuluş, Bir Bağımsızlık Savaşı Verildiğini, Bu Savaşın da Yerli ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanılarak Kazanılacağını Söyledi.

Sayalar Rüzgar Santrali Hizmete Girdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, enerjide bir kurtuluş, bir bağımsızlık savaşı verildiğini, bu savaşın da yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak kazanılacağını söyledi.

Manisa'nın Sayalar ilçesinde Polat Enerji ile Demirer Enerjinin ortak yatırımı olan 34,2 megawat (mw) kurulu güçteki Sayalar Rüzgar Santrali devreye girdi.

Santralin açılış törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy, Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Demirer Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Önder Demirer, enerji bürokratları ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Bakan Güler, enerjide büyük oranda dışa bağımlı olan Türkiye'nin, enerjide bir kurtuluş, bir bağımsızlık savaşı verdiğini, bu savaşın da yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verilerek kazanılacağını söyledi.

Sayalar'da binlerce yıl bu rüzgarın estiğini ama santral kurmanın kolay olmadığını anlatan Güler, şöyle konuştu:

“Ben de özel sektördeyken bir ucundan bu işe girmiştim. Ama bürokrasi çok zorladı. Göreve geldiğimde bürokratik engelleri çözmeye çalıştım. Türkiye'nin bütün noktalarında rüzgarın hangi hızla estiğini tespit ettik ve bir rüzgar haritası çıkardık. Yani özel sektörün yapacağı işleri biz yaptık. Türkiye'de 48 bin mw rüzgar enerjisi potansiyeli var. Göreve geldiğimde rüzgar enerjisi kurulu gücü 17 mw'dı. Yakın zamanda 475 mw'a ulaşacak.”

Bir rüzgar santrali kurmanın kolay iş olmadığını, türbininden montajına ve enerjinin iletim hatlarına bağlanmasına kadar büyük organizasyon isteyen bir iş olduğunu anlatan Güler, bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bakan Güler, rüzgar enerjisinin termik santrallere göre karbondioksit emilimi olmayan çevre dostu bir enerji olduğuna da dikkati çekerek, sadece bugün açılan santralle 2 milyon ağacın dikilmiş olduğunu söyledi.

“SIRADA JEOTERMAL VE GÜNEŞ VAR”

Bundan sonra jeotermal ve güneş enerjisi üzerinde çalışacaklarını belirten Güler, Ege bölgesinin bu enerjiler bakımından da çok zengin bir bölge olduğunu söyledi.

Türkiye'de güneş enerjisi konusunda da bilimsel bir haritanın hazırlandığını ifade eden Güler, ülkede 380 milyar kilowatsaatlik bir güneş enerjisi potansiyeli bulunduğunu, bunun 10'da 1'inin bile enerjiye dönüştürülmesinin ülkeye büyük kazanç sağlayacağını kaydetti.

Bakan Güler, “Güneşin zaptı da yakın. Bunun yasal zeminini oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Enerji Bakanlığı olarak bundan sonra yapacakları bütün çalışmaların yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği üzerine olacağını belirten Güler, “Hidroelektrik santralleri (HES), rüzgar santrallerini (RES) güneş enerjisi santrallerini (GES) ve jeotermal enerji santrallerini (JES) yaygınlaştıracağız. Bunlarla da enerjideki kurtuluş savaşını kazanacağız” diye konuştu.

TBMM ENERJİ KOMİSYONU BAŞKANI AKSOY

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy da, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de çok ciddi bir enerji politikasının uygulandığını, çünkü yüksek kalkınmayı sağlamada enerjinin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Türkiye'nin elektrik üretiminde doğal gaza aşırı bağımlılığı bulunduğunu kaydeden Aksoy, yıllarca ülkede elektrik üretiminde, enerji kaynaklarında çeşitlendirme yapılmadığını, göreve geldiklerinde ilk olarak bu işe el attıklarını ifade etti.

Aksoy, enerji komisyonu olarak Yenilenebilir Enerji Yasasında yeni bir tadil teklifi hazırlığı içinde bulunduklarını da bildirdi.

Türkiye'de rüzgar enerjisi potansiyelinin 2020 yılına kadar 10 bin mw'a çıkarılması imkanı bulunduğunu belirten Aksoy, “Esip giden bu rüzgarı ekonomiye kazandıran müteşebbisleri kutluyorum ve onlarla gurur duyuyorum” diye konuştu.